Unia znosi limity produkcji mleka

Wspólnotowe kwoty mleczne będą obowiązywać tylko do końca marca. Potem na rynku pojawi się pełna konkurencja.
Fotorzepa/Roman Bisiacki
Po zniesieniu z końcem marca unijnych kwot mlecznych na rynku pojawi się pełna konkurencja. I szansa dla krajowych firm na ekspansję zagraniczną.

Bruksela przyznaje, że zniesienie kwot może być szokiem, ale w konsekwencji przyniesie korzyści. – To jest wyzwanie, bo całe pokolenie rolników będzie teraz musiało się przystosować do nowych warunków i pewnej chwiejności – powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa.

Według niego jest to jednak również szansa. Poprzez wprowadzenie mechanizmów rynkowych sektor mleczny może dokonać ekspansji i dostarczać więcej produktów przetworzonych, a także składników mlecznych, do szybko rosnących nowych sektorów przemysłu spożywczego, np. napojów energetycznych.

Wieloletnie przymiarki

Zamiar reformy rynku rolnego ogłoszono już w 2003 r. i potwierdzono w 2008 r. Mimo to w czasie negocjacji polski rząd był przeciwny znoszeniu kwot.

Pojawiły się głosy, że uwolnienie spowoduje wzrost znaczenia wielkich firm, które będą dyktować niższe ceny małym dostawcom mleka. Komisja Europejska odrzuca jednak taki tok rozumowania, wskazując, że konsolidacja na rynku rolnym...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL