fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pacjent zbada się online

Nowe technologie wymuszą zmiany również w polskiej służbie zdrowia, która na razie nie potrafi uporać się z informatyzacją.
Bloomberg
Urządzenia mobilne i aplikacje monitorujące stan zdrowia zmieniają oblicze medycyny.

Mierzące puls opaski połączone ze smartfonami, przenośne aparaty EKG oraz zdalne mammografy przesyłające na bieżąco wyniki do lekarza, a nawet zdalny monitoring poziomu cukru dla diabetyków to nie science fiction. W ten sposób, bez fizycznego kontaktu z lekarzem, badani są już pacjenci na całym świecie.

Jak pokazują najnowsze analizy, połączone w sieć urządzenia medyczne mogą w ciągu 15 lat ograniczyć globalne koszty opieki zdrowotnej o 63 mld dol. W efekcie wydatki na sprzęt szpitalny zmniejszą się nawet o 30 proc. – tak wynika z raportu Intel Security i Atlantic Council. Z badań firmy Gartner wynika, że dzięki systemom monitorowania pacjentów w domach tylko w sześciu największych krajach UE można byłoby ograniczyć liczbę przyjęć do szpitali osób cierpiących na schorzenia przewlekłe o 5,6 mln, czyli niemal o 19 proc.

Cyfrowe recepty, wideokonsultacje z lekarzem czy rehabilitacja na odległość z wykorzystaniem internetu to rozwiązania, które w ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA