fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Trzeci pogrzeb żołnierza

Józef Franczak (w środku) wraz z kolegami z wojska. Zduńska Wola, marzec 1945 r.
IPN
W czwartek pod Lublinem zostanie pochowana czaszka ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka ps. Lalek, Laluś.

Uroczystość rozpocznie się 26 marca o godz. 10 mszą świętą w intencji Franczaka, zostanie ona odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej. - Odprawi ją arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik, następnie odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Piaskach - informuje "Rzeczpospolitą" Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego.

Czaszka Józefa Franczaka zostanie złożona do grobu rodzinnego, w którym pochowane są jego pozostałe szczątki. W uroczystości tej wezmą udział m.in. wojewoda lubelskim, przedstawiciele Urzędu d.s. Kombatantów, a także weterani walk o wolność Polski.Będzie też obecna asysta wojskowa.

Przypomnijmy : czaszka Józefa Franczaka, została odnaleziona przez prokuratora lubelskiego oddziału IPN na Uniwersytecie Medyczny w Lublinie. Według ustaleń śledztwa IPN odcięta głowa Franczaka w latach 60. miała posłużyć do zbadania jego uzębienia i ustalenia, który z dentystów udzielał mu pomocy dentystycznej gdy się ukrywał. Potem czaszka została przekazana uczelni medycznej do celów naukowych.

Niedawno została ona zwrócona synowi pokrzywdzonego Markowi Franczakowi.

Józef Franczak ps. Lalek, Laluś (ur. 1918) był ostatnim partyzantem Rzeczypospolitej – poległ z bronią w ręku w walce z obławą połączonych sił SB i ZOMO 21 października 1963 we wsi Majdan Kozic Górnych niedaleko Piask.

Przed wojną ukończył on Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu, przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem. W 1939 uciekł z sowieckiej niewoli.

Podczas wojny i po jej zakończeniu walczył w szeregach ZWZ-AK-WiN. Był podwładnym słynnych dowódców partyzanckich: mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok.

Zwłoki żołnierza pozbawione głowy zostały pochowane w 1963 roku na cmentarzu w Lublinie, gdzie grzebano żołnierzy podziemia niepodległościowego skazywanych przez sądy wojskowe na kary śmierci. Po 20 latach siostra Józefa Franczaka ekshumowała jego szczątki. Przeniosła je do rodzinnego grobowca w Piaskach. Szczątki żołnierza były jednak pozbawione czaszki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA