fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Głównym silnikiem wzrostu pozostanie eksport

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie Polska szybko się rozwija. Taka sytuacja sprawia, że odkładamy potrzebne reformy strukturalne.

To główne wnioski płynące z debaty makroekonomicznej zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą". Do naszej redakcji zaprosiliśmy czterech ekonomistów, aby omówić bieżące wskaźniki i wydarzenia gospodarcze.

Co dalej z deflacją?

Eksperci wskazywali na różnice dotyczące przewidywań wskaźnika inflacji, które się pojawiły między rynkiem a Narodowym Bankiem Polskim. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej ostrożny w prognozowaniu. Zdaniem banku centralnego do końca 2017 roku inflacja utrzyma się poniżej pasma odchylenia od celu (na poziomie mniejszym niż 1,5 proc.). Z kolei pytani przez Bloomberga ekonomiści wskazują na 1,5 proc. wzrost cen już na początku 2016 roku.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, stwierdził, że jego przewidywania dotyczące wzrostu cen są bliżej tych, które opublikował NBP.

– Część analityków zakłada, że silny popyt krajowy, szczególnie w części konsumpcyjnej, musi się przełożyć na wzrost inflacji w średnim okres...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA