fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Skarbówka wykryła w 2014 r. puste faktury o wartości blisko 34 mld zł

www.sxc.hu
Skarbówka wykryła w 2014 r. puste faktury o wartości blisko 34 mld zł. Oznacza to wzrost o 70 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

– Wprowadzanie do obrotu fikcyjnych faktur bądź posługiwanie się nimi to jeden z procederów ujawnianych w każdej dziedzinie działalności gospodarczej – mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik ministra finansów.

Fikcyjny towar

Karol Sarad z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku wyjaśnia, że fikcyjna faktura to dokument, który nie odzwierciedla rzeczywistych transakcji. – Fikcyjne bywają towar lub usługa, ich ilości lub wartości wyszczególnione w treści dokumentu. Fikcyjny bywa nawet, choć nie zawsze, wystawca dokumentu – mówi.

Ministerstwo Finansów ostrzega, że za wystawianie fikcyjnych faktur grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności oraz kara grzywny, której wysokość zależy od wartości nadużyć.

W jednej ze spraw, w której straty Skarbu Państwa wyniosły 36 mln zł, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał organizatora karuzeli podatkowej na pięć lat pozbawienia wolności oraz 90 tys. zł grzywny. Nabywcy takich faktur grozi zapłata karnych odsetek, do 10 proc. w skali roku.

– Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy, którzy dowiadują się o wszczęciu kontroli skarbowej, np. u wystawcy pustych faktur, korygują swoje zeznania i deklaracje – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w KNDP.

Poza tym kiedy już dochodzi do kontroli u przedsiębiorców, po podpisaniu protokołu kontroli skarbowej, a przed wszczęciem postępowania podatkowego, przysługuje im prawo do korekty deklaracji. Korekta i zapłata zaległości podatkowej pozwala na wyłączenie karalności.

Ważna dokumentacja

Czasem skarbówka oskarża o korzystanie z fikcyjnych faktur uczciwych przedsiębiorców, którzy nie zadbali o odpowiednie udokumentowanie danej transakcji. – Mimo że przepisy nie nakładają obowiązku dodatkowej dokumentacji, w praktyce okazuje się, że sama faktura nie wystarczy, zwłaszcza w wypadku dużych kwot. W razie kontroli przedsiębiorca powinien też przedstawić umowę z kontrahentem – mówi adwokat Jarosław Ziobrowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA