fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Z Balic do Krakowa koleją dwa razy szybciej

Fotorzepa/Dariusz Gorajski
Kraków będzie miał nowe połączenie kolejowe z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Balicach.

We wrześniu tego roku gotowa będzie linia kolejowa łącząca centrum miasta z nowo budowaną stacją Kraków Balice, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu. Przejazd z miasta do lotniska zajmie 20 minut.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) pozwoli także na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będą w ciągu godziny wyjeżdżać ze stacji co kwadrans, a nie co pół godziny, jak dotychczas. Pojawią się nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki oraz Kraków Krzyżówka. Dzięki temu mieszkańcy aglomeracji będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do pociągów. Dodatkowo zmodernizowany zostanie przystanek Kraków Łobzów, a wszystkie zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. będą wyposażone w wiaty, elementy małej architektury, oświetlenie, a także w nowy system informacji pasażerskiej.

Bezpośrednie połączenie kolejowe z centrum miasta do krakowskiego lotniska zwiększy atrakcyjność całej aglomeracji. Pojawi się bezpośrednie połączenie na linii Port Lotniczy Balice – Kraków – Wieliczka Kopalnia. Kompleksowa modernizacja trasy z Krakowa Bieżanowa do Wieliczki zakończyła się dwa lata temu. PLK szykuje tymczasem nowe inwestycje. Już teraz prowadzone są wstępne prace przygotowujące projekt łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Jej budowa umożliwi bezpośrednie połączenie stacji Kraków Główny Osobowy i Kraków Bonarka. Częstotliwość kursowania pociągów będzie wyższa, skróci się czas przejazdu, a za sprawą przebudowy przystanków osobowych Kraków Zabłocie i Krzemionki wzrośnie komfort obsługi podróżnych.

Linia kolejowa z Krakowa do Balic powstała jeszcze w latach 50. jako bocznica z jednym torem prowadzącym do bazy pali i jednostki wojskowej. Jeździły po niej składy wyruszające ze stacji w Mydlnikach. Przewozy pasażerskie na tej trasie zaczęły kursować dopiero dziewięć lat temu. Obecnie pociągi jadą tamtędy z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Od września prędkość ta wzrośnie dwukrotnie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA