fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wskaźniki w dół

Rosja: coraz gorsze wyniki w gospodarce
Bloomberg
Przedłużenie o rok amerykańskich sankcji wobec Rosji zbiegło się z ogłoszonymi wynikami za styczeń. Są coraz gorsze.

PKB kraju rok do roku zmniejszył się o 1,5 proc.. W styczniu „w wyniku pogorszenia się dynamiki większości wskaźników makro, po odjęciu wskaźnika sezonowego PKB spadł o 1,1 proc.), podało ministerstwo gospodarki. Resort podkreśla, że w styczniu nastąpił znaczny spadek inwestycji w kapitał podstawowy; spadek w budownictwie, obrotów w handlu detalicznych, spadło tempo wzrostu produkcji w przemyśle przetwórczym".

„Pozytywny wpływ na PKB kraju miało w styczniu rosnące wydobycie surowców, produkcja i przesył energii elektrycznej, gazu i wody; produkcja rolna oraz płatne usługi dla ludności" - wylicza branże na plusie raport ministerstwa gospodarki.

Skutkuje to przyśpieszeniem inflacji. W ciągu tygodnia (17-26 lutego) ceny poszły w górę o 0,6 proc. (tydzień wcześniej o 0,4 proc.). Inflacja roczna (styczeń do stycznia) wyniosła 15 proc.

W styczniu dodatnie saldo obrotów w handlu zagranicznych wyniosło 15,9 mld dol. i było o 15 proc. niższe wskaźnika z 2014 r. Import wyniósł 13,2 mld dol. ( 63,1 proc. w stosunku do stycznia 2014 i 53,5 proc. do grudnia 2014). Spadł też eksport do 29,1 mld dol. (73,5 proc. do stycznia 2014 i 77,4 proc. do grudnia). W całym 2014 r rosyjskie obroty z zagranicą były niższe o 7 proc. w wyniosły 804,7 mld dol.. Eksport zmniejszył się o 5,1 proc. a import o 10 proc.

Dzisiejsza decyzja USA o przedłużeniu sankcji o rok nie poprawi sytuacji rosyjskiej gospodarki. Największe koncerny będą miały utrudnioną drogę do finansowania za granicą, do technologii i inwestycji. Największy producent samochodów AwtoWAZ (lada, renault) poprosił dziś rząd o przedłużenie programu wsparcia utylizacji starych samochodów. Pozwala to koncernom sprzedawać nowe auta klasy ekonomicznej. W styczniu AutoWAZ zmniejszył sprzedaż o 26 proc. rok do roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA