fbTrack

Medycyna i zdrowie

Jak statyny kłócą się z lekami

Jedne z najczęściej wypisywanych na receptę lekarstw mogą osłabiać terapię niektórych typów chłoniaków, nowotworów układu limfatycznego. Chodzi o obniżające stężenie cholesterolu statyny.
Przyjmuje je na świecie ok. 50 mln osób. Tymczasem, jak wynika z badań polskich uczonych, ich zażywanie może zmniejszać niemal do zera działanie rytuksymabu, nowoczesnego środka stosowanego w leczeniu chłoniaków. Na świecie zażywa go kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ile jednocześnie przyjmuje statyny?
– Trudno to jednoznacznie stwierdzić – mówi prof. Jakub Gołąb kierujący zespołem z Zakładu Immunologii Centrum Biostruktury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który dokonał odkrycia. – Wysokie stężenie cholesterolu zwiększające ryzyko choroby wieńcowej i serca dotyczy głównie ludzi starszych. Tak jak zachorowalność na chłoniaki, która wzrasta po sześćdziesiątce. Grupy te wiekowo się na siebie nakładają. Problem może więc mieć niepokojąco duże rozmiary. Swoje badania Polacy przeprowadzili na liniach komórkowych. Teraz chcą je powtórzyć w pracach z udziałem ludzi. Główną autorką jest Magdalena Winiarska. Wyniki zostały opublikowane w internetowym wydaniu pisma „PLoS Medicine”.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL