fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Prezydent raczej podpisze ustawę o OFE

Bloomberg
Mateusz Pawlak
Robert Mazurek
Waldemar Grzegorczyk
Z wypowiedzi Bronisława Komorowskiego wynika, że złoży swój podpis pod zmianami w systemie emerytalnym.
Prezydent Bronisław Komorowski ocenia, że zmiany w OFE nie są optymalne z punktu widzenia systemu emerytalnego, prawdopodobnie jednak podpisze ustawę , która ma je wprowadzić. Pytany przez polskich dziennikarzy w trakcie wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o wypowiedź premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że prezydent na pewno podpisze ustawę uchwaloną w ub. Tygodniu przez Sejm, powiedział - Prezydent nie jest od tego, żeby robić problemy. Dodał, że sytuacja jest w tej chwili taka, że konsekwencje zmian są już zaplanowane w przyszłorocznym budżecie.
Zastrzegł jednak, że oczekuje dalszej dyskusji w sprawie systemu emerytalnego. - Oceniam obecne zmiany jako krok w wstecz w stosunku do funkcjonujących już rozwiązań - powiedział prezydent. Stwierdził też, że konieczne są nowe rozwiązania. - Uważam, że jeżeli komuś się coś zabiera, to trzeba też zaproponować coś w zamian.
W zeszłym tygodniu prezydent zapewnił, że będzie chciał przeprowadzić analizę skutków zmian w OFE.
- Wydaje mi się, że jedno warto zbadać i to jest przedmiotem badania przez Kancelarię, czy się nie pogorszą warunki emerytur i wydaje się, że to jest zmiana na dzień dzisiejszy niewpływająca w sposób istotny, ani negatywnie, ani pozytywnie na emerytury dzisiaj i w przyszłości - mówił prezydent. - Dzisiaj mogę powiedzieć z ogromną dozą prawdopodobieństwa i z takim daleko idącym przekonaniem, że nie nastąpi pogorszenie - dodał wówczas.
W poniedziałek głos w sprawie podpisania ustawy przez prezydenta zabrał premier Donald Tusk. Jego zdaniem Komorowski na pewno nie będzie blokował ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym.
- Dziesiątki godzin przegadaliśmy z prezydentem na temat OFE. Prezydent na pewno nie będzie blokował tej ustawy. Natomiast jeśli pojawi się jakaś wątpliwość u prezydenta, to na pewno skorzysta ze swoich uprawnień - podkreślił premier.
Jak mówił, będzie przekonywał prezydenta do tego, że nie powinien mieć żadnych wątpliwości konstytucyjnych w sprawie ustawy.
- Nie ma żadnych powodów, aby odczuwać niepokój, na przykład konstytucyjny. Ale oczywiście prezydent jest tu w pełni autonomiczny i podejmie decyzję zgodnie z własnym rozeznaniem - dodał.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA