fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zmarła najpotężniejsza kobieta w Kościele

Rzeczpospolita
Piotr Kowalczuk
W wieku 88 lat odeszła Chiara Lubich, założycielka ruchu religijnego świeckich obecnego w 182 krajach
Przewodnicząca wielomilionowego ruchu Focolari cieszyła się szacunkiem i wsparciem papieży Pawła VI, Jana Pawła II i obecnego Ojca Świętego. Była laureatką wielu nagród, w tym Nagrody Pokojowej UNESCO. Nadano jej 15 doktoratów honoris causa, m.in. na KUL. Napisała 33 książki, przetłumaczone na 21 języków. Kilka dni temu, gdy przebywała w rzymskiej klinice Gemelli, Benedykt XVI napisał do niej odręcznie list, zapewniając, że się za nią modli. W szpitalu odwiedzili ją m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i arcybiskup Pragi kardynał Miloslav Vlk.
Urodziła się w Trydencie. Powołanie religijne odczuwała już w dzieciństwie, ale nie chciała być zakonnicą. Gdy jako 23-letnia kobieta w 1943 roku podczas bombardowania zeszła z koleżankami do schronu, otworzyły Ewangelię na stronie z modlitwą Jezusa „Ojcze, aby wszyscy byli jedno”. To natchnęło je do stworzenia wspólnoty, która – pomagając najbardziej potrzebującym – będzie wprowadzać w życie Ewangelię i świadczyć o tym, że możliwy jest świat solidarności i jedności, wolny od przemocy. Stworzyły prywatną sieć pomocy ofiarom biedy i wojny.
W ten sposób ukształtowała się wspólnotowa duchowość Focolari – Dzieła Maryi (od „ogniska domowego”) i misja łączenia tam, gdzie pojawiały się podziały. W zamyśle Chiary Lubich Dzieło miały tworzyć tysiące młodych chłopców i dziewcząt na całym świecie. Członkowie ruchu mieli prowadzić ewangelizację w swoim środowisku, w rodzinach, w pracy, na styku różnych kultur, wyznań i religii. W ten sposób powstał ogromny ruch odnowy duchowej pod hasłem „Aby wszyscy byli jedno”. Zaakceptował go w 1964 roku Paweł VI. Jedną z form działalności Focolari są Mariapoli (Miasto Maryi), pięciodniowe rekolekcje otwarte dla wszystkich, których uczestnicy tworzą krąg solidarności chrześcijańskiej. Istnieją też prawdziwe Miasta Maryi, w których członkowie wspólnie modlą się, uczą i pracują. Jest ich 19, największe to Loppiano w Toskanii, założone w 1964 roku. Żyje w nim 200 ludzi z całego świata, do których dołącza dalszych 700 na okres formacji duchowej.
Otwartość na inne wyznania i wyznawców innych religii, ale też inicjatywy ekumeniczne przyniosły ruchowi Focolari rozgłos w mediach. Chiara Lubich w 1977 roku otrzymała niezwykle prestiżową Nagrodę Templetona za postęp w badaniach i odkryciach w dziedzinie rzeczywistości duchowej. Dziś Focolari prowadzą dialog nie tylko z innymi wyznaniami (żydami i muzułmanami), ale również z sintoistami, taoistami i hinduistami.
Do Polski Focalari dotarli już w latach 60. Pierwsze Mariapoli powstało w Trzciance w gminie Wilga. Z ruchem związanych jest 4,5 tysiąca osób.
Papież Jan Paweł II powiedział o Chiarze Lubich, że jest „zwiastunką jedności i miłosierdzia wśród wielu braci i sióstr we wszystkich zakątkach świata”. Benedykt XVI w depeszy kondolencyjnej napisał, że „wsłuchiwała się w potrzeby współczesnego człowieka w całkowitej wierności Kościołowi i papieżowi”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 marca w Rzymie w Bazylice św. Pawła za Murami. Spodziewany jest udział kilkuset tysięcy Focolari z całego świata.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA