fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Lieberman: pokój między nami jest nieprawdopodobny

Szef izraelskiego MSZ Avigdor Lieberman
AFP
Pokój między Izraelem a Palestyną jest nieprawdopodobny, ale rozmowy muszą być kontynuowane. Choćby tylko w celu zarządzania konfliktem - powiedział minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman.
Szef izraelskiego MSZ przebywa na dorocznym Forum Saban w Waszyngtonie.
Wypowiedź Liebermana stoi w wyraźniej sprzeczności z optymistyczną opinią Johna Kerry'ego, która nastąpiła zaledwie godzinę wcześniej.
- Zaufanie między stronami rozmów jest zerowe - stwierdził Lieberman, przestrzegając jednocześnie przed tworzeniem złudnego wrażenia o postępach w debatach pokojowych. Potwierdził też, że jego ocena sytuacji ostro kontrastuje z oceną sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który uznał, że strony są bliżej porozumienia niż kiedykolwiek wcześniej.
Lieberman podkreślił także, że jest wdzięczny Kerry'emu za zaangażowanie w restart rozmów, gdyż jego zdaniem dialog ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu przemocy.
Mimo że izraelski polityk bardzo krytycznie ocenia przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, docenia konieczność utrzymania dialogu między stronami konfliktu, po to, by - jak twierdzi - rozsądnie nim zarządzać.
Lieberman sprzeciwił się także określaniu roli Izraela na Zachodnim Brzegu jako okupanta. - Taka definicja przeczy rzeczywistości, jako że nigdy nie istniało państwo palestyńskie - oświadczył.
Szef izraelskiego MSZ skrytykował też sposób prowadzenia dyskusji na temat polityki wobec Iranu. - Nie podobają mi się  wszystkie publiczne dyskusje na temat kwestii irańskiej -  powiedział. - Dyskutowanie na ekranach telewizorów jest według mnie niemożliwe.
Jego opinia odnosi się do rozbieżności, jakie zaistniały w kwestii irańskiej między rządami premiera Netanyahu i prezydenta Obamy. Izraelski premier ostro skrytykował politykę amerykańskiego prezydenta, który ugodę nuklearną z Iranem uważa za sukces. Oświadczył też, że umowa ta jest zła i pozwoli Iranowi zmierzać w kierunku rozwoju uzbrojenia nuklearnego.
Izraelsko-palestyńskie rozmowy zwalniają
Źródło: haaretz.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA