fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nowe zasady przystępowania do egzaminów zawodowych naruszają zasadę ochrony praw nabytych

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Nowe zasady przystępowania do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego, naruszają zasadę ochrony praw nabytych – sygnalizuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz wpłynęły skargi sygnalizujące problem wynikający z wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej.
Chodzi dokładnie o przepis stanowiący, iż osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej.
Skarżący zwracają uwagę, iż skrócenie z dziesięciu do sześciu lat okresu, w ciągu którego można przystąpić do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego spowodowała, że część osób, która nabyła już prawo do zdawania egzaminu, a z różnych przyczyn nie skorzystała z niego do tej pory, zostanie tego prawa pozbawiona.
W opinii prof. Ireny Lipowicz nowa regulacja jest sprzeczna z zasadą ochrony praw słusznie nabytych. – W opisanym stanie faktycznym i prawnym trudno jest wskazać na jakiekolwiek wartości konstytucyjne przemawiające za pozbawieniem części osób prawa do przystąpienia do egzaminu zawodowego nabytych na podstawie poprzednio obowiązujących regulacji – podnosi RPO.
Prof. Lipowicz zwraca także uwagę, iż ustawodawca nie przewidział procedur umożliwiających osobom zainteresowanym dostosowania się do zaistniałej sytuacji i odpowiednie rozporządzenie swoimi prawami. – Uzasadniona wydaje się być teza, iż w tym konkretnym przypadku doszło do naruszenia zasady ochrony praw nabytych – wskazuje RPO.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA