fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Nieoficjalnie: USA chcą przekazać 92 krajom 500 mln szczepionek

Joe Biden
PAP/EPA
Administracja Joe Bidena chce w ciągu najbliższych dwóch lat podarować 500 mln dawek szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech blisko 100 państwom świata - twierdzą trzy źródła znające sprawę, na które powołuje się Reuters.

W tym roku USA zamierzają przekazać innym państwom 200 mln szczepionek, a w pierwszej połowie 2022 roku - kolejnych 300 mln.

Szczepionki trafią do 92 krajów rozwijających się i Unii Afrykańskiej.

USA przekażą szczepionki za pośrednictwem realizowanego pod egidą WHO i organizacji GAVI programu COVAX.

Joe Biden ma ogłosić decyzję ws. przekazaniu 500 mln szczepionek krajom rozwijającym się w czwartek, w czasie spotkania grupy G-7 w Wielkiej Brytanii.

CNBC informuje, że Biały Dom rozmawia obecnie również z koncernem Moderna w celu pozyskania dodatkowych szczepionek na COVID-19 w celu przekazania ich innym państwom.

Rzecznik Moderny poinformował, że firma jest zainteresowana takimi dostawami, ale nie przedstawił żadnych szczegółów dotyczących umowy w tym zakresie.

Przed wylotem do Wielkiej Brytanii prezydent USA mówił dziennikarzom, że ma przygotowaną strategię w kwestii globalnych szczepień i wkrótce ją przedstawi.

Już wcześniej administracja Bidena zadeklarowała, że przekaże 80 mln szczepionek na COVID-19 innym krajom do końca czerwca. Wcześniej Biały Dom zobowiązał się przekazać 4 mld dolarów na potrzeby programu COVAX.

Według "The New York Times" administracja USA kupi od koncernu Pfizer/BioNtech szczepionki, które ma przekazać krajom rozwijającym się po "cenie nie przynoszącej zysku" koncernowi.

Po zawarciu porozumienia ws. zakupu tych szczepionek łączna liczba szczepionek Pfizer/BioNTech zakontraktowanych przez USA wzrośnie do 800 mln.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA