fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Jest porozumienie nuklearne z Iranem

AFP
Zachodni negocjatorzy podpisali w czwartek wieczorem w Szwajcarii porozumienie nuklearne z Iranem.

Według szefowej dyplomacji UE Federici Mogherini Zachód, w tym USA, zniesie wszystkie sankcje nałożone na Iran w związku z irańskim programem nuklearnym.

W zamian Iran ograniczy swoje badania nuklearne. Tylko w jednym ośrodku, w Natanz, Irańczycy będą mogli prowadzić proces wzbogacania uranu. Drugi ośrodek w Fordo ma zostać przekształcony w ośrodek dla naukowców.

Iran zgodził się - według nieoficjalnych informacji - wysłać za granicę większość swoich zapasów wzbogaconego uranu oraz zamknąć dużą część wirówek do wzbogacania uranu. Zachód będzie monitorował te kroki przez najbliższe 10 lat.

Negocjatorzy ustalili dziś w Lozannie jedynie podstawy kompleksowego, bardzo skomplikowanego porozumienia. Szczegóły mają zostać ustalone do czerwca. Zachód miałby wtedy znieść sankcje z końcem czerwca.

John Kerry podziękował na Twitterze zespołowi, który przyczynił się do zakończenia negocjacji.

Sześć mocarstw osiągnęło z Iranem "historyczne" porozumienie, które - jeśli zostanie w pełni wdrożone - uniemożliwi Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej i uczyni świat bezpieczniejszym - powiedział prezydent USA Barack Obama.

- Nasza praca nie jest jeszcze skończona, dopiero się zaczyna - mówił Obama w oświadczeniu, które wygłosił w czwartek wieczorem czasu polskiego. Prezydent USA omówił krótko założenia porozumienia z Iranem oraz podkreślił, że przyjęte założenia warantują bezpieczeństwo. Podziękował także Johnowi Kerry'emu i jego zespołowi, który - wedle słów Obamy - kontynuuje najlepsze tradycje amerykańskiej dyplomacji.

- Ale nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie jest uzgodnione - powiedział Obama, zastrzegając, że negocjatorzy osiągnęli w Lozannie dopiero wstępne, "ramowe" porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego; ma być ono podstawą ostatecznego porozumienia, które powinno zostać sfinalizowane do 30 czerwca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA