Laser zamiast łopaty

Dzięki metodzie lotniczego skanowania laserowego archeolodzy odkryli w Giecznie (woj. łódzkie) relikty siedziby rycerskiej z XIV wieku.

Aktualizacja: 02.03.2016 15:19 Publikacja: 02.03.2016 14:31

Dzięki pomiarom lotniczym udało się odnaleźć ślady rycerskiej siedziby

Dzięki pomiarom lotniczym udało się odnaleźć ślady rycerskiej siedziby

Foto: materiały prasowe

Gieczno to miejscowość położona w gminie Zgierz, 25 km na północny wschód od Łodzi. Najstarszym zabytkiem jest drewniany, późnobarokowy kościół, stojący na miejscu starszej, średniowiecznej świątyni, oraz ruiny murowanego dworu.

Jednak dzięki zachowanym dokumentom historycy wiedzą, że Gieczno istniało co najmniej od połowy XIV wieku. Jednak nie udawało się zidentyfikować w Giecznie rezydencji jego średniowiecznych właścicieli.

Przełom nastąpił, gdy Paweł Zawilski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, przeglądając Numeryczny Model Terenu w portalu Geoportal. gov. pl zlokalizował charakterystyczny kształt owalnej platformy średnicy 33 metrów, obwiedziony zagłębieniem fosy, za którą znajdował się niewysoki wał. Obraz powstał w oparciu o lotniczy skaning laserowy (ALS).

Aby upewnić się co do charaktery znaleziska, przeprowadzono niewielkie prace wykopaliskowe, które ujawniły relikty średniowiecznego gródka rycerskiego. Miał formę niewielkiej warowni otoczonej fosą szerokości 11 metrów. Na zewnątrz fosy znajdował się wał usypany z materiału pozyskanego w trakcie kopania fosy. Sam gródek obwarowany był palisadą z przepołowionych pali dębowych. Ich analiza metodą węgla radioaktywnego C14 wykazała, że najbardziej prawdopodobną datą ich ścięcia są dwa przedziały czasu: 1286-1316 i 1355-1389.

Przebudowa gródka nastąpiła w XV wieku, podwyższono nasyp, w jego centralnej części wzniesiono drewnianą wieżę. W wypełnisku fosy zachował się fragment skórzanego buta, pasa oraz drewnianej kuli średnicy 5 cm, z trzpieniem — była to gałka mebla stanowiącego wyposażenie rycerskiej rezydencji.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców