Wraki w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu rozpoczyna poszukiwania podwodnych stanowisk archeologicznych przy wejściu do kołobrzeskiego portu.

Publikacja: 31.03.2016 15:28

Port w Kołobrzegu funkcjonuje od kilkuset lat, a żegluga w tym rejonie była bardzo intensywna

Port w Kołobrzegu funkcjonuje od kilkuset lat, a żegluga w tym rejonie była bardzo intensywna

Foto: 123RF

Program prac przewiduje przebadanie części akwenu o powierzchni około 9 kilometrów kwadratowych. Do tego celu zostanie wykorzystany sprzęt hydroakustyczny, który pozwoli w sposób pełny rozpoznać przeznaczony do badań obszar. Zespół płetwonurków doświadczonych w archeologicznych pracach podwodnych zweryfikuje informacje pozyskane z sonaru.

Obecnie zespół specjalistów z muzeum prowadzi kwerendę archiwalno-źródłową, prace podwodne rozpoczną się latem. Ministerstwo kultury dofinansuje te badania kwotą 100 tysięcy złotych.

Port w Kołobrzegu funkcjonuje od kilkuset lat, a żegluga w tym rejonie była bardzo intensywna. Jednak nie wszystkie jednostki zawijały do portu, niektóre tonęły z powodu sztormów i walk. Muzeum posiada wiele informacji o przedmiotach znalezionych na morzu w tym rejonie, ale nikt nie prowadził tam badań dna morskiego.

- W muzeum znajduje się bardzo dużo przedmiotów podarowanych przez rybaków, którzy wydobyli je z morza. Są wśród nich elementy starych żaglowców, takie jak różnego rodzaju bloczki drewniane, kotwice, kabestany. Z okresu II wojny światowej mamy duże fragmenty niemieckiego myśliwca Focke-Wulf 190, wydobyte przy główkach portu - wyjaśnia dyrektor kołobrzeskiego muzeum Aleksander Ostasz.

Kołobrzeskie muzeum zaprasza do współpracy wszystkich, którzy interesują się morską historią tego miasta. Szczególnie cenne mogą się okazać informacje dotyczące potencjalnych stanowisk wrakowych wokół kołobrzeskiego portu. Wielu ważnych informacji mogą udzielić płetwonurkowie, którzy uczestniczyli w akcjach kasowania wraków - przeszkód nawigacyjnych w tym rejonie.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne