Mozaika odkryta przez Polaków to znalezisko unikatowe, jeden z nielicznych przykładów luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej na własne potrzeby przez wojsko rzymskie. Budowla powstała w połowie I wieku, nieco później została gruntownie przebudowana. Odnowione łaźnie uległy zniszczeniu najprawdopodobniej za panowania Hadriana lub jego następcy w pierwszej połowie II wieku.

Po odkryciu mozaiki w 2015roku, zakryto ją włókniną i przysypano warstwą piasku — w ten sposób tymczasowo ją zabezpieczono. W najbliższych dniach archeolodzy odsłonią znalezisko po to, aby zajęli się nim konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mozaika przez 2 tys. lat uległa częściowemu zniszczeniu i należy uzupełnić jej brakujące fragmenty.

- Zadanie konserwatorów będzie ułatwione, ponieważ w innej części badanego terenu znaleźliśmy jamę wypełnioną tesserami, czyli kawałkami kamienia wykorzystywanymi do układania mozaiki. Ten zapas pozostawiony przez rzemieślników sprzed 2000 lat wykorzystamy do renowacji mozaiki — wyjaśnia Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomieszczenie z mozaiką wchodziło w skład łaźni. Archeolodzy chcieli ustalić, jak duży zajmowała obszar. W ten sposób znaleźli piec i piwnicę, w której krążyło gorące powietrze ogrzewające od spodu baseny i podłogi w łaźni.

—pap, Nauka w Polsce