Tarnowskie Góry: Naukowcy szukają starej sztolni

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Śląskiej poszukują XVI-wiecznej sztolni św. Jakuba w Tarnowskich Górach.

Aktualizacja: 13.09.2016 15:14 Publikacja: 13.09.2016 14:47

Przez około 500 lat na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń

Przez około 500 lat na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń

Foto: Wikimedia Commons

Sztolnia miała ogromne znaczenie, w XVI wieku w okolicy znajdowało się około 800 szybów. Sztolnia odwadniała ten ogromny obszar. W przeszłości wody sztolniowe wpadały do rzeki Stoły.

Poszukiwania prowadzone są za pomocą konduktometru oraz georadaru. Jak wyjaśnił dr inż. Jerzy Karczewski z Katedry Geofizyki AGH, urządzenia te pozwalają zbadać strukturę geologiczną do głębokości 7 metrów.

Projektantem sztolni odwadniającej górnicze wyrobiska w centrum miasta był Jakub Rapp — góromistrz ze Zgorzelca. Według starych dokumentów, okno sztolni znajdowało się po wschodniej stronie wsi Sowice. Jej drążenie rozpoczęło się w drugiej połowie XVI wieku. Drugim etapem budowy zajął się pochodzący z Węgier Jan Trapp.

Przez około 500 lat na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń, które pozostawiły po sobie ponad 150 km podziemnych wyrobisk. W większości były to małe przedsiębiorstwa z kilkoma szybami górniczymi. Pod koniec XVIII wieku uruchomiono na obecnych terenach miasta największą w historii tarnogórskiego górnictwa kruszcowego kopalnię Fryderyk, która działała od 1784 do 1912 roku.

Wyjątkowymi zabytkami i jednocześnie największą atrakcją turystyczną są zachowane w bardzo dobrym stanie, niemal w pełni autentyczne wyrobiska kopalniane z systemem sztolni odwadniających. Zabytkowa Kopalnia Srebra (otwarta dla turystów w 1976 r.) i Sztolnia Czarnego Pstrąga (udostępniona w 1957 r.) są już na prezydenckiej liście Pomników Historii. Trwają natomiast starania o wpisanie tarnogórskich zabytków przemysłowych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców