"Polska" piramida na Mazurach się wali

W lesie pod wsią Rapa koło Gołdapi na Mazurach stoi niewielka kwadratowa kaplica grobowa zwieńczona wysokim dachem w kształcie piramidy. Jest to jeden z najbardziej osobliwych zabytków Mazur.

Aktualizacja: 02.10.2016 13:20 Publikacja: 02.10.2016 12:38

Piramida to jeden z najdziwniejszych zabytków na Mazurach / Wikipedia, mzopw

Piramida to jeden z najdziwniejszych zabytków na Mazurach / Wikipedia, mzopw

Foto: Wikipedia

W kaplicy znajdują się trumny ze zmumifikowanymi ciałami członków rodziny von Fahrenheit, która miała nieistniejący już dziś majątek w oddalonych o dwa kilometry Małych Bejnunach. Budowniczy piramidy w Rapie był spokrewniony z gdańszczaninem Fahrenheitem, twórcą skali termometrycznej, był on stryjecznym dziadkiem budowniczego piramidy. W latach 70. XX wieku, gdy w pobliskim PGR zdychały krowy, pozbawiono mumie głów, co miało zapobiec chorobie bydła. W związku z tym, Nadleśnictwo Czerwony Dwór zamurowało wejście do grobowca, wstawiono wtedy także kraty w okna.

- Stan budowli jest tragiczny pod względem konstrukcyjnym - powiedział Tomasz Łaskowski z Nadleśnictwa Czerwony Dwór. - W tej chwili nie można już mówić o konserwacji tego zabytku, tylko o jego ratowaniu. Działania, które wykonano w ciągu ostatnich dwóch dni miały na celu zabezpieczenie unikatowego zabytku na bardzo krótki okres.

Oprócz odczyszczenia posadzki kaplicy z gruzu, podstemplowano również od wnętrza zachodnią i wschodnią część sklepienia i ścian wewnętrznych, które grożą zawaleniem. Nadleśnictwo bardzo pilnie poszukuje źródeł zewnętrznych na sfinansowanie działań zmierzających do ocalenia budowli. Połowiczne działania nie przyniosą żadnych efektów; kompleksowe - tak. Inaczej nie da się tego obiektu uratować.

Przedstawiciele nadleśnictwa wykonali prace pod nadzorem specjalistów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy po raz pierwszy weszli do środka piramidy rok temu. Wtedy naukowcy przeprowadzili analizy antropologiczne szczątków ludzkich, dokumentację termowizyjną i trójwymiarową. Na tej podstawie wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie nakazał szereg działań zabezpieczających, w które wpisały się czynności wykonane w ciągu ostatnich dwóch dni.

- Stan budowli szybko się pogarsza, od maja osunął się kolejny fragment sklepienia, spadające cegły uszkodziły trumny znajdujące się w kaplicy - powiedział Janusz Janowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Całość prac związanych z zabezpieczeniem piramidy szacowana jest na około milion złotych.

-pap, Nauka w Polsce

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne