W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce dzięki fotografii lotniczej odkryto również dwa inne zaginione średniowieczne miasta – pierwszą lokację Szamotuł oraz Nieszawę. Nowo odnaleziony ośrodek nazywał się Dzwonowo, ale najczęściej występował w literaturze w odmianie Swanow lub Zwanowo. Miasto położone jest w rejonie Puszczy Zielonki. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIV w.

Naukowcy skupili się na wykopaliskach w dwóch miejscach - na cmentarzu, na którym od XIV do XVIII wieku grzebano mieszkańców Dzwonowa, i na terenie rynku miejskiego.

Archeolodzy przebadali 21 grobów. Jednemu ze zmarłych włożono w usta monetę, szeląg Zygmunta III Wazy. Cmentarz dzwonowski związany był z kościołem pod wezwaniem św. Michała, rozebranym prawie 250 lat temu.

Bardzo ciekawe wyniki przyniosły wykopy wytyczone przy dawnym rynku miejskim. Badacze natrafili tam na pozostałości średniowiecznej zabudowy, zachowały się zasypane piwnice, których ściany zbudowane były z drewna. Podczas wykopalisk okazało się, że XIV-wieczna zabudowa jednej z działek mieszczańskich spaliła się wraz z częścią podziemną, wkrótce jednak przystąpiono do odbudowy domostwa, wznosząc nieco mniejszą piwnicę. Z wnętrza piwnic archeolodzy wydobyli olbrzymią ilość zabytków. Jednym z najcenniejszych jest denar Władysława Łokietka z lat 1312-1333. Archeolodzy znaleźli też grzebienie, kamienne osełki, żelazne noże i krzesiwa.

-pap, Nauka w Polsce