Aktualizacja: 23.01.2017 18:04 Publikacja: 23.01.2017 17:06
Góra Grojec, obecnie porośnięta lasem, jest centralnie położona w Kotlinie Żywieckiej i doskonale nadaje się do obserwacji okolicy / Kokorik,Wikipedia
Foto: Wikipedia
Góra Grojec, obecnie porośnięta lasem, jest centralnie położona w Kotlinie Żywieckiej i doskonale nadaje się do obserwacji okolicy. Zapewne z tego względu założono tutaj ponad 2500 lat temu osadę. Ludzie zamieszkiwali stoki góry już od VI wieku p.n.e. - aż do przełomu er.
Na koniec tego długiego okresu datowane są pozostałości po intensywnej działalności gospodarczej - badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli piece, niektóre z nich służyły do obróbki metali i szkła. To tutaj dostarczano półsurowiec w postaci brył surowego szkła lub sztab metalu, z których wyrabiano konkretne przedmioty. Z tak wczesnych okresów na naszych ziemiach znane są dotychczas tylko nieliczne i niepewne ślady obróbki szkła.
Naukowcy przeanalizowali znaleziony na starożytnym cmentarzysku w Yorku szkielet z tajemniczym zagłębieniem w mi...
Naukowcy, wykorzystując nowe metody badawcze, ustalili, że żuchwa znaleziona ok. 20 lat temu u wybrzeży Tajwanu...
Grupa archeologów trafiła na niezwykłe znalezisko w Longtan, w chińskiej prowincji Junnan. Badacze odkopali kami...
Na najstarszym cmentarzu żydowskim w Warszawie odnaleziono pozostałości po domu przedpogrzebowym.
Najnowsze badania wykazały, że budowla Flagstones w hrabstwie Dorset, która przypomina popularne Stonehenge, pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas