Takie rozwiązanie jest w sprawozdaniu podkomisji z prac nad projektem nowelizacji ustaw o zawodach prawniczych, która ma usunąć luki powstałe po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego. Projekt rozpatrzy teraz Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
[srodtytul] Ostatni raz[/srodtytul]
To największa zmiana, jaką do rządowej wersji projektu wprowadzili pracujący nad nim posłowie. Zgodnie z nią [b]osoby, które zdały pisemny test na aplikację w grudniu 2005 r. (pierwszy na podstawie tzw. ustawy Gosiewskiego), będą swój egzamin adwokacki i radcowski zdawać w 2009 r. nie przed komisjami ministerialnymi, lecz według zasad określonych przez samorządy[/b] i przed komisjami przez nie powołanymi (z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości).
– Zgodziliśmy się na to, ponieważ te aplikacje rozpoczęły się w różnych terminach w poszczególnych izbach, więc trudno byłoby zorganizować centralny egzamin państwowy, tak by nikt na niego nie czekał – wyjaśnia Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami w MS.Z tej zmiany zadowolone są korporacje.
– Dobrze, że aplikanci wreszcie dowiedzą się, jaki egzamin będą zdawać i że jeszcze tym razem samorządowy – ocenia Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.