Wydanie nowych przepisów wykonawczych było konieczne po tym, gdy nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych zmieniono przepisy regulujące działanie KSSiP.
- Nowelizacja zmieniła delegację do wydania rozporządzenia, co oznacza, że przestanie obowiązywać wraz z jej wejściem w życie i trzeba będzie wydać nowe - informuje Agnieszka Błach-Jóźwik z Departamentu Kadr Ministerstwa Sprawiedliwości. - Projektując je, opieraliśmy się na dotychczasowych rozwiązaniach, ale uznaliśmy, że pewnych regulacji brakowało. Były uzupełniane przez dyrektora szkoły w zarządzeniach, a powinny się znaleźć w rozporządzeniu - wyjaśnia.
Rafał Dzyr, zastępca dyrektora KSSiP do spraw aplikacji, dodaje, że przy tej okazji zostaną doprecyzowane przepisy opracowane w szkole, które budziły kontrowersje.
Projektowane rozporządzenie uściśli zatem program aplikacji, jaki dyrektor szkoły musi opracować i przedstawić aplikantom
: terminy, tematy, plan i metody zajęć, praktyk i sprawdzianów w poszczególnych cyklach szkoleniowych. Cykl szkoleniowy obejmie zajęcia z określonej problematyki, np. prawa karnego czy cywilnego. Będzie go zamykał sprawdzian wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Na 14 dni przed sprawdzianem komisja przedstawi dyrektorowi szkoły jego założenia, które następnie zostaną zaprezentowane aplikantom.