Aplikacja ogólna: najlepsi wybiorą staż referendarza

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący przebiegu aplikacji ogólnej, prokuratorskiej i sędziowskiej organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury

Publikacja: 16.09.2011 04:45

Aplikacja ogólna: najlepsi wybiorą staż referendarza

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Wydanie nowych przepisów wykonawczych było konieczne po tym, gdy nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych zmieniono przepisy regulujące działanie KSSiP.

- Nowelizacja zmieniła delegację do wydania rozporządzenia, co oznacza, że przestanie obowiązywać wraz z jej wejściem w życie i trzeba będzie wydać nowe - informuje Agnieszka Błach-Jóźwik z Departamentu Kadr Ministerstwa Sprawiedliwości. - Projektując je, opieraliśmy się na dotychczasowych rozwiązaniach, ale uznaliśmy, że pewnych regulacji brakowało. Były uzupełniane przez dyrektora szkoły w zarządzeniach, a powinny się znaleźć w rozporządzeniu - wyjaśnia.

Rafał Dzyr, zastępca dyrektora KSSiP do spraw aplikacji, dodaje, że przy tej okazji zostaną doprecyzowane przepisy opracowane w szkole, które budziły kontrowersje.

Projektowane rozporządzenie uściśli zatem program aplikacji, jaki dyrektor szkoły musi opracować i przedstawić aplikantom

: terminy, tematy, plan i metody zajęć, praktyk i sprawdzianów w poszczególnych cyklach szkoleniowych. Cykl szkoleniowy obejmie zajęcia z określonej problematyki, np. prawa karnego czy cywilnego. Będzie go zamykał sprawdzian wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Na 14 dni przed sprawdzianem komisja przedstawi dyrektorowi szkoły jego założenia, które następnie zostaną zaprezentowane aplikantom.

Aplikanci będą zobowiązani do prowadzenia dzienników praktyk

, które powinny być na bieżąco kontrolowane przez patronów koordynatorów.

Nowością ma być ocenianie przebiegu praktyk, sprawdzianów i stażów co pół punktu w skali od 0 do 5 pkt.  Połówki pozwolą na dokładniejsze i bardziej sprawiedliwe oceny. Mają być dołączane do nich zwięzłe pisemne uzasadnienia.

Zmieniony ma być sposób kierowania aplikantów sędziowskich po zdanym egzaminie na obowiązkowe staże na stanowisku referendarza.

Po skróceniu aplikacji z 56 do 48 miesięcy nie będzie już stażu na stanowisku asystenta sędziego. Pozostanie tylko staż referendarski. Dotychczasowe przepisy przewidują, iż aplikant kierowany byłby do sądu rejonowego w okręgu jego zamieszkania. Zmieniono koncepcję: decydować będzie lista rankingowa aplikantów uszeregowana według punktacji na egzaminie sędziowskim. Najlepsi będą mogli wybrać sąd z wykazu przygotowanego przez resort sprawiedliwości.

- Pierwsi aplikanci trafią na staż referendarski w 2013 r.

Chcemy uhonorować tych, którzy egzamin zdadzą najlepiej -  mówi Rafał Dzyr.

Projekt zakłada też, że co najmniej raz na kwartał ma być przeprowadzana lustracja posiedzeń aplikanta na stażu referendarskim.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Aplikacje / egzaminy zawodowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku