Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła w lutym regulamin odbywania aplikacji radcowskiej.

Zdecydowała, że kolokwia w formie ustnej sprawdzające wiedzę i umiejętności polegać mają na udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania wylosowane przez aplikanta. Członkowie komisji będą wszakże mogli zadawać zdającym pytania dodatkowe związane tematycznie z głównymi. Przesądzono jednocześnie, że na kolokwiach ustnych obowiązywać mają znane wcześniej aplikantom zbiory pytań, z których będą losować te, na które będą odpowiadać. Przygotuje je zespół powołany przez prezydium KRRP, uwzględniając program aplikacji. Każdy zbiór ma zawierać minimum 50 pytań, ogłaszany będzie co roku do 30 czerwca.

Dotychczasowe przepisy o kolokwiach ustnych nie mówiły nic konkretnie o liczbie ani o zestawach pytań, jakie mogą być zadane przez egzaminatorów. Kwestie te pozostawiały do decyzji władz poszczególnych rad okręgowych samorządu radcowskiego.

Zmiana jest elementem reformy szkolenia, podobnie jak ogłoszony wcześniej wykaz aktów prawnych, których znajomości wymaga się od aplikantów.

– To kolejny krok w kierunku ujednolicenia formy kolokwiów we wszystkich izbach radców prawnych – wyjaśnił Dariusz Sałajewski, wiceprezes KRRP.