Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin radcowski lub adwokacki. Zgodnie z projektami rozporządzeń będą one mogły poprosić o wydłużenie czasu na rozwiązanie zadań. Będą jednak musiały przedstawić  kopię aktualnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS potwierdzającego niepełnosprawność oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające wynikające z niepełnosprawności trudności w dokonywaniu w toku egzaminu czynności technicznych.

– Celem tej zmiany jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych – mówi Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Jest wiele niepełnosprawności, które pozwalają wykonywać zawód radcy czy adwokata, ale rzutują na możliwość zdawania egzaminu. Dzięki temu rozporządzeniu komisja egzaminacyjna będzie mogła w takiej sytuacji podjąć decyzję o wydłużeniu czasu na oddanie pracy – dodaje.

W tym roku egzaminy zawodowe będą się odbywały od  28 do 31 sierpnia. Prawdopodobnie nowe przepisy nie wejdą w życie do tego czasu. – Z uwagi na trwający proces legislacyjny i bardzo bliski termin egzaminu nowe zasady będą mogły być stosowane od następnego – marcowego – sprawdzianu – mówi dyrektor Kujawa.