Rewolucyjne zmiany chce wprowadzić minister sprawiedliwości w przepisach dotyczących warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikacje sędziowską i prokuratorską.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", przygotowywane właśnie rozporządzenie do znowelizowanej niedawno ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (weszła w życie pod koniec sierpnia tego roku) umożliwi przeprowadzenie sprawdzianów i egzaminów w Krajowej Szkole z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, a konkretnie laptopów. Dziś nie jest to formalnie możliwe, bo rozporządzenie ministra z 2009 r. w tej sprawie tego nie dopuszcza.
Jak przyznaje resort, egzamin pisemny na laptopach przeprowadzony będzie najpierw na aplikacji prokuratorskiej, potem na sędziowskiej, a na końcu na aplikacji ogólnej.
– Pomysł oceniam bardzo pozytywnie, pisanie na komputerze to naturalne środowisko każdego młodego człowieka – ocenia prokurator Przemysław Nowak z warszawskiej prokuratury. Pamięta, jak kilka lat temu na egzaminie zawodowym pisał apelację długopisem na kartce.
– Najpierw na brudno, potem na czysto, to była strata czasu. Łatwiej pisałoby mi się na laptopie. Zresztą zdecydowana większość czy to sędziów czy prokuratorów wyroki czy akty oskarżenia pisze od razu na komputerach – dodaje prokurator Nowak. To także ogromne ułatwienie dla egzaminatorów i niższe koszty egzaminów.