W środę 19 września w Krakowie rozpoczyna się egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dopuszczonych do niego zostało 139 osób.
Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Aby go zdać, trzeba uzyskać co najmniej 60 proc. możliwych do zdobycia punktów (zarówno z części pisemnej, jak i ustnej egzaminu). Do części pisemnej nie zostanie jednak dopuszczony zdający, który za rozwiązanie jednego z zadań praktycznych uzyskał mniej niż 30 proc. możliwych do zdobycia punktów.
Część pisemna egzaminu odbędzie się w hali należącej do Targów w Krakowie. Pierwsza część egzaminu pisemnego polega na sporządzeniu orzeczenia, wraz z uzasadnieniem, w sprawie karnej (to właśnie dziś). Podczas drugiej, w środę 20 września, trzeba będzie sporządzić orzeczenie wraz z uzasadnieniem w sprawie cywilnej. Egzamin rozpocznie się o godz. 9 każda z części będzie trwać sześć godzin.
Egzamin pisemny zdaje się na komputerze. Sprzęt zapewnia KSSiP. Komputer uniemożliwia przekaz, odbiór i rejestrację informacji na odległość. Podczas egzaminu zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy i zbiorów orzeczeń (publikowanych). Dopuszczalne jest także korzystanie z części wydrukowanego komentarza oraz z tez orzeczeń. Materiały nie mogą zawierać adnotacji (dopisków odręcznych ani komputerowych). W trakcie egzaminu kandydaci na urząd sędziego dostaną do dyspozycji 20 stanowisk komputerowych wyposażonych w bazę aktów prawnych LEX (mocno okrojoną – pozbawioną jednak modułów monografii i wzorów orzeczeń).
Zadania praktyczne są oceniane od 0 do 60 punktów. Oceny rozwiązania każdego zadania dokonują niezależnie od siebie dwie różne osoby. Wynik uzyskany przez kandydata to średnia arytmetyczna liczby punktów przyznanych przez każdego z oceniających.