Aplikacje prawnicze 2011 r.: najwięcej chętnych na komornika

Blisko 11 tys. osób chce zdawać na aplikacje prawnicze. 100 proc. więcej zgłoszeń do zawodu komornika. Adwokat bardziej popularny niż radca prawny

Publikacja: 11.08.2011 05:00

Aplikacje prawnicze 2011 r.: najwięcej chętnych na komornika

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Tegoroczne zainteresowanie aplikacjami korporacyjnymi jest większe niż w 2010 r. Do wczoraj (10 sierpnia nabór się zakończył) wpłynęło 10 858 zgłoszeń (rok wcześniej było 10 048). Liczba ta może być jeszcze nieco większa, bo chętni do nauki na aplikacji mogą przesyłać zgłoszenia pocztą (liczy się wówczas data stempla).

– Obserwujemy większe zainteresowanie aplikacją adwokacką i ogromny wzrost popularności aplikacji komorniczej. Stałym zainteresowaniem cieszy się aplikacja radcowska i niewielkim spadkiem notarialna – informuje „Rz" Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Powody? – Wzrost zainteresowania aplikacją adwokacką może wynikać z oceny aplikantów, iż szkolenie na tej aplikacji ma lepszą jakość i odbywa się w mniejszych grupach. Ta jakość ma znajdować potwierdzenie w znacznie lepszych wynikach egzaminu adwokackiego w stosunku do radcowskiego – mówi Kujawa.

– Nie martwiłbym się zainteresowaniem na stałym poziomie – uspokaja Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. I dodaje, że obserwowany od kilku lat trend jest taki, że młodzi prawnicy w pierwszej kolejności wybierali właśnie aplikację radcowską. – To zawód, który daje dużą elastyczność, pozwala wybrać formę i miejsce pracy – podkreśla.

Wzrost popularności aplikacji adwokackiej (z 3044 do 3700 zgłoszeń) bardzo cieszy Andrzeja Zwarę, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

– Nasza aplikacja staje się coraz nowocześniejsza. Jesteśmy też bardzo liberalni wobec aplikantów – przekonuje.

Zaskoczony stuprocentowym wzrostem zainteresowania aplikacją komorniczą jest Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Egzaminy na tę aplikację wystartowały w 2008 r. Wtedy zgłosiło się zaledwie 66 chętnych. Rok później było ich już 245; w 2010 r. – 351, a w tym – aż 643 osoby.

Prezes Fronczek przyczyn wzrostu popularności upatruje w zmianie wizerunku komornika, bezpiecznej perspektywie aplikowania na etacie i niemal pewnej asesurze.

Dyrektor Iwona Kujawa dodaje jeszcze jedną przyczynę: zdawalność na tę aplikację jest duża, ale i egzamin nieco łatwiejszy. Podczas gdy na pozostałych aplikacjach na 150 pytań niezbędnych jest 100 prawidłowych odpowiedzi, w wypadku aplikacji komorniczej wystarczy 90.

Egzaminy na wszystkie aplikacje odbędą się 24 września.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem