Początek egzaminów o godz. 11. Przeprowadzą je w 24 miastach 63 komisje egzaminacyjne powołane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, złożone m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz korporacji prawniczych.
W tym roku do egzaminów na aplikacje korporacyjne zgłosiło się 12 013 absolwentów prawa; to aż o 2,3 tys. więcej niż w 2010 r.
Według informacji MS najwięcej prawników chciałoby zostać aplikantami radcowskimi – 6117. Na aplikację adwokacką zamierza zdawać 4127 osób, na notarialną – 1130, a na komorniczą – 639. W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej wzrosła liczba kandydatów właśnie na tę ostatnią – o 80 proc. O prawie 40 proc. więcej jest chętnych na aplikację adwokacką, na radcowską – o 10 proc. więcej, a na notarialną tyle samo.
Egzamin polega na rozwiązaniu pisemnego testu z wiedzy prawniczej. Test składa się ze 150 pytań (każde ma trzy odpowiedzi, z czego jedna jest prawidłowa). Prawidłowość odpowiedzi będzie oceniana według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Na aplikację adwokacką i radcowską pytania są wspólne.
Aby zdać i być przyjętym na aplikację, trzeba odpowiedzieć poprawnie na 100 (na komorniczą – 90) pytań.