Aplikacja ogólna: absolwentów UJ będzie najwięcej

Uniwersytety: Jagielloński, Warszawski i Śląski to szkoły wyższe, których absolwenci najliczniej dostali się na aplikację ogólną w 2011 r.

Publikacja: 02.03.2012 09:00

Na aplikację ogólną zdawało ponad 1800 osób

Na aplikację ogólną zdawało ponad 1800 osób

Foto: Fotorzepa

Z 2170 młodych prawników (w 2010 r. było ich 1391; w 2009 – 1542), którzy w minionym roku zgłosili chęć kandydowania na aplikację ogólną, prawie 35 proc. na dyplomie ukończenia wyższych studiów miało ocenę dobrą. Stopień bardzo dobry osiągnęło – 28,5 proc., a dobry z plusem – 24,8 proc.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury przeanalizowała wyniki konkursu na aplikację ogólną w 2011 r. Aplikanci trzeciego już rocznika w lutym tego roku rozpoczęli naukę w krakowskiej szkole. W tym roku to 200 najzdolniejszych prawników.

Zanim do tego doszło, młodzi prawnicy wystartowali w dwuetapowym konkursie.

Najpierw pisali test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa (warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu było uzyskanie z testu minimum 120 pkt). Najwięcej, bo aż 44 pytania w teście, dotyczyło prawa cywilnego; 23 – prawa karnego materialnego; 18 – procedury cywilnej; 154 – postępowania karnego i 13 administracyjnego materialnego.

Etap drugi to praca pisemna sprawdzająca umiejętność argumentacji prawniczej, kwalifikowania stanów faktycznych, a także znajomość zasad wykładni.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 506 osób, ale przystąpiło tylko 488. Średni wynik uzyskany z testu wyniósł 105,77 pkt, tj. 70,5 proc. maksymalnej liczby punktów.

Dużo gorzej niż w teście poszło młodym prawnikom w drugim etapie kazusach (choć wynik był nieco lepszy niż w 2010 r.). I tak, średnia punktacja z kazusu z prawa prywatnego wyniosła 11,02 pkt (na 25 możliwych); z prawa karnego – 10,8 pkt, a z prawa publicznego 9,81pkt.

Średni wynik uzyskany z  drugiego etapu – 31, 98 pkt, tj. 42,6 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Najlepsze wyniki?

Najwięcej punktów z testu zdobyła absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

– 148 pkt, tj. 98,6 proc. możliwych. Dla porównania z kazusów otrzymała 50 pkt, tj. 66,6 proc. możliwych do uzyskania.

Najwięcej punktów z kazusów zdobył absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

– 61,5 pkt, tj. 82 proc. z możliwych (75 pkt). Dla porównania z testu otrzymał 143 pkt, tj. 95,3 proc. możliwych do uzyskania (na 150 pkt).

W ramach analizy ustalono także profil kandydata. 89,7 proc. młodych prawników ukończyło uczelnie publiczne; 9,4 proc. uczelnie niepubliczne. Niewiele ponad 69 proc. skończyło studia stacjonarne, a 29 proc. niestacjonarne.

Z czego kandydaci na przyszłych sędziów i prokuratorów pisali prace magisterskie?

Najwięcej (18,5 proc.) z prawa cywilnego. O 2 proc. mniej z prawa karnego i kolejne 0,5 proc. mniej z procedury karnej.

Dalsze miejsca w tematyce prac magisterskich zajmują kryminalistyka, prawo pracy, procedura cywilna oraz prawo konstytucyjne i handlowe.

Podczas ostatniego naboru na aplikację ogólną dostała się ponad połowa kandydatów, którzy w tym samym roku ukończyli studia prawnicze; drugorocznych było blisko 26 proc., a tych, którzy podchodzili do egzaminu po raz trzeci – 8,5 proc.

Aplikacja ogólna to szkolenie wstępne prawników przygotowujących do zajmowania w przyszłości stanowisk: sędziego, prokuratora, referendarza sądowego i asystenta sędziego. Trwa 12 miesięcy. W tym czasie aplikanci uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez szkołę i praktykach w sądach i prokuraturach.

Aplikanci ogólni nie mogą podejmować zatrudnienia (z wyjątkiem działalności naukowej i dydaktycznej). Nie pozostają jednak bez środków na utrzymanie, bo otrzymują stypendium.

Podczas aplikacji organizowane są sprawdziany. Oceniane są również praktyki aplikantów.

Na podstawie tych ocen ustalana jest lista kwalifikacyjna aplikantów. Najlepsi mogą uczyć się dalej w krakowskiej szkole na aplikacjach specjalistycznych.

Aplikacja ogólna stanowi obligatoryjne wstępne szkolenie przed aplikacją sędziowską lub prokuratorską.

Nabór na nie odbywa się spośród absolwentów aplikacji ogólnej, na podstawie listy kwalifikacyjnej, aż do wyczerpania limitu ustalonego przez ministra sprawiedliwości.

Absolwent aplikacji ogólnej nie musi kontynuować szkolenia na  specjalistycznej, może zajmować bowiem stanowisko asystenta sędziego lub referendarza sądowego. Nabór na aplikację ogólną i limit miejsca wyznacza minister sprawiedliwości. Z kolei dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ustala termin i miejsce przeprowadzenia naboru.

 

Uniwersytet Jagielloński - 52

Uniwersytet Warszawski -  24

Uniwersytet Śląski w Katowicach - 21

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - 16

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 14

Uniwersytet Łódzki - 13

Uniwersytet Wrocławski - 12

Uniwersytet Gdański - 10

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 10

Uniwersytet Szczeciński - 5

Uniwersytet Rzeszowski - 4

Uniwersytet w Białymstoku - 4

Z 2170 młodych prawników (w 2010 r. było ich 1391; w 2009 – 1542), którzy w minionym roku zgłosili chęć kandydowania na aplikację ogólną, prawie 35 proc. na dyplomie ukończenia wyższych studiów miało ocenę dobrą. Stopień bardzo dobry osiągnęło – 28,5 proc., a dobry z plusem – 24,8 proc.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury przeanalizowała wyniki konkursu na aplikację ogólną w 2011 r. Aplikanci trzeciego już rocznika w lutym tego roku rozpoczęli naukę w krakowskiej szkole. W tym roku to 200 najzdolniejszych prawników.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem