Niepełnosprawni w egzekucji

Lista przedmiotów wyłączonych spod egzekucji ma być uzupełniona o rzeczy niezbędne ze względu ?na niepełnosprawność.

Publikacja: 22.01.2014 08:06

Niepełnosprawni w egzekucji

Foto: www.sxc.hu

Na trwającym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie noweli kodeksu postępowania cywilnego, która ma usunąć rozbieżność między wyłączeniami w egzekucji administracyjnej i egzekucji w postępowaniu cywilnym (komorniczym).

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje od 2001 r. wyłączenie spod zajęcia przedmiotów niezbędnych ze względu na ułomność fizyczną dłużnika lub członków jego rodziny. Brak takiej regulacji w postępowaniu komorniczym prowadzi niejednokrotnie do zajmowania przedmiotów niezbędnych do normalnego funkcjonowania osobom niepełnosprawnym.

Nie wszystko można zająć dłużnikowi, a lista wyłączeń podlega zmianom

Często są to zresztą przedmioty nabyte dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych, zwłaszcza pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie ma zaś powodu, aby prywatni wierzyciele mieli większe uprawnienia niż organy publiczne prowadzące egzekucję za pomocą poborców skarbowych.

Lista przedmiotów wyłączonych spod egzekucji jest długa. Są na niej m.in. urządzenia domowe, pościel, bielizna i ubranie codzienne niezbędne do wykonywania zawodu, zapasy żywności i opału wystarczające na miesiąc, narzędzia i przedmioty potrzebne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem pojazdów) oraz przedmioty służące do nauki i praktyk religijnych.

Bardzo ważne są też ograniczenia dotyczące pieniędzy. Np. w wypadku bankowych rachunków oszczędnościowych komornik nie może naruszyć kwoty równej trzem średnim pensjom.

Jednakże lista wyłączeń nie jest ustalona raz na zawsze. Niektóre z ograniczeń są już wręcz archaiczne, np. zakaz zlicytowania ostatniej krowy czy dwóch kóz.

Zarazem pojawia się społeczna presja, by tworzyć nowe wyjątki. Pół roku temu toruński Sąd Okręgowy stwierdził, że komornik nie może zabrać dłużnikowi komputera, jeżeli służy on do zarobkowego pisania artykułów. Nie zgodził się z komornikiem, który egzekwował zaległy czynsz wobec spółdzielni mieszkaniowej, i sądem rejonowym, że dłużnik może pisać artykuły ręcznie, a potem wklepywać je do komputera w e-kafejce. Dłużnik powołał się na art. 829 pkt 4 k.p.c., który wyłącza spod egzekucji narzędzia i przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem