Komornicy nie wiedzą, jak rozliczać sprzedawane nieruchomości: opodatkować je VAT czy zastosować zwolnienie. Konsekwencje pomyłki mogą być dotkliwe – to konieczność zapłaty zaległego podatku, kara, a nawet wykluczenie z zawodu.
– Próbuję zlicytować budynek przemysłowy – opowiada Remigiusz Wasiak, komornik ze Szczecina. – Dłużnik nie chce jednak podać żadnych informacji o jego historii, a od tego zależy sposób rozliczenia VAT – dodaje.
– Zasady rozliczania sprzedawanych nieruchomości są bardzo skomplikowane – mówi Mateusz Stańczyk, doradca podatkowy w Crido Taxand. – Aby ustalić, czy jest zwolniona z VAT czy opodatkowana, trzeba wiedzieć kilka rzeczy: kiedy została wybudowana, czy była wcześniej sprzedawana lub wynajmowana, ile w nią zainwestowano, czy od wydatków odliczano VAT. Jeśli dłużnik nie udzieli tych informacji, komornik ma niewielkie szanse prawidłowego rozliczenia transakcji – dodaje ekspert.
Ciężko o informacje ?o nieruchomości
Poznać historię budynku nie jest łatwo.
– Nałożyłem grzywnę na prezesa spółki, który nie chciał ujawnić danych o nieruchomości, ale sąd ją uchylił, uznając, że nie musiał ich posiadać – opowiada Remigiusz Wasiak. – Zwróciłem się o pomoc do urzędu skarbowego, a ten zaproponował mi wystąpienie o interpretację indywidualną. Tylko jak mam opisać we wniosku stan faktyczny, skoro go nie znam?