Funkcja dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury będzie kadencyjna. Można ją będzie sprawować tylko przez dwie pięcioletnie kadencje – przesądził Sejm. Posłowie głosowali w czwartek poprawki Senatu do zmian w ustawie o Krajowej Szkole. W 2016 r. po raz pierwszy odbędzie się od razu nabór na aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską. Zajęcia rozpoczną się rok później.
Merytoryczny nadzór nad aplikacjami będzie miał minister sprawiedliwości. Nabór podzielono na dwa etapy: test i pracę pisemną polegającą na rozwiązywaniu kazusów. O kolejności na liście kwalifikacyjnej zdecyduje suma punktów z obu etapów.
Nauka potrwa 36 miesięcy. Każdy aplikant dostanie patrona-koordynatora. Na zjazdy do Krakowa przyjedzie raz lub dwa razy na kwartał, resztę praktyk odbędzie w swoim sądzie. Po trzech latach i zaliczeniu sprawdzianów i praktyk czeka go egzamin zawodowy.
Aplikant sędziowski zostanie zatrudniony w sądzie okręgowym. Prezes sądu wyznaczy mu patrona każdej z praktyk. Osoba taka ma służyć pomocą merytoryczną, a po zakończeniu praktyki wydać opinię o kandydacie.
Na tej podstawie prezes sądu sporządzi końcową opinię i ustali łączną ocenę, stanowiącą średnią arytmetyczną ocen z poszczególnych praktyk. Po roku aplikacji specjalistycznych odbywa się kolokwium sprawdzające.