Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Kiedy można odstąpić od przetargu

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, zamiany, obciążenia nieruchomości, wydzierżawiania, wynajmowania i użyczenia nieruchomości stanowiących własność gminy na okres dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Zgodnie z tą uchwałą do nabycia nieruchomości wymagana była zgoda rady gminy.

Stosownie do innego postanowienia uchwały decyzje w sprawach dotyczących zbywania i oddawania nieruchomości w użytkowanie wieczyste każdorazowo podejmuje rada gminy w formie uchwały. Ponadto najemcy i dzierżawcy nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony mieli być wyłaniani w drodze przetargu. Zgodnie z uchwałą odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawierania umów dzierżawy lub najmu nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony możliwe było m.in., gdy nieruchomości przeznaczona jest na potrzeby samorządowej lub państwowej administracji publicznej, na realizację celów publicznych oraz zadań użyteczności publicznej oraz na potrzeby osób wykonujących zawody z zakresu ochrony zdrowia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP