Kiedy można odstąpić od przetargu

Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią, która może być uregulowana aktem prawa miejscowego i jeśli do tego dochodzi, jest to niedopuszczalna modyfikacja przepisów ustawy.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Kiedy można odstąpić od przetargu

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, zamiany, obciążenia nieruchomości, wydzierżawiania, wynajmowania i użyczenia nieruchomości stanowiących własność gminy na okres dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Zgodnie z tą uchwałą do nabycia nieruchomości wymagana była zgoda rady gminy.

Stosownie do innego postanowienia uchwały decyzje w sprawach dotyczących zbywania i oddawania nieruchomości w użytkowanie wieczyste każdorazowo podejmuje rada gminy w formie uchwały. Ponadto najemcy i dzierżawcy nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony mieli być wyłaniani w drodze przetargu. Zgodnie z uchwałą odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawierania umów dzierżawy lub najmu nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony możliwe było m.in., gdy nieruchomości przeznaczona jest na potrzeby samorządowej lub państwowej administracji publicznej, na realizację celów publicznych oraz zadań użyteczności publicznej oraz na potrzeby osób wykonujących zawody z zakresu ochrony zdrowia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara