Sprzedaż energii jest dostawą towarów

Wprowadzenie przez gminę do sieci prądu, który zostanie wyprodukowany w instalacji wytworzonej w ramach projektu dotyczącego szkoły, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Sprzedaż energii jest dostawą towarów

Foto: Adobe Stock

Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w latach 2021–2023 realizowała zadanie inwestycyjne, które polegało na poprawie efektywności energetycznej w budynku szkoły podstawowej.

W ramach realizacji projektu wykonano roboty termomodernizacyjne, tj. m.in.: docieplenie, wykonanie instalacji przeciwwilgociowej, naprawę poszycia dachowego i wzmocnienie konstrukcji dachu dla montażu instalacji PV, wymianę okien i drzwi zewnętrznych na energooszczędne, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, modernizację kotłowni, montaż na dachu i podłączenie instalacji PV oraz wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne. W związku z realizacją tej inwestycji gmina poniosła wydatki, które były dokumentowane przez dostawców/wykonawców wystawianymi na gminę fakturami VAT. Efekty zrealizowanego projektu są wykorzystywane przez szkołę, która prowadzi wyłącznie publiczną działalność oświatową na rzecz osób realizujących obowiązek szkolny (czynności nieopodatkowane VAT).

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego