Źle skonfigurowana poczta nie usprawiedliwia bezczynności urzędu

Trudności czy nieprawidłowości w obsłudze oficjalnych systemów służących do komunikacji, nie mogą uzasadniać nieudzielenia przez dyrektora placówki odpowiedzi w wymaganym terminie. WSA uznał, że źle skonfigurowana poczta nie usprawiedliwia bezczynności urzędu.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Źle skonfigurowana poczta nie usprawiedliwia bezczynności urzędu

Foto: Adobe Stock

Za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej w formie PDF, kopii wszystkich umów z zewnętrznymi firmami, klubami, fundacjami, stowarzyszeniami i pozostałymi osobami prawnymi oraz fizycznymi, zawartych na wynajem pomieszczeń szkoły.

Pomimo upływu 14-dniowego terminu określonego w ustawie o dostępie do informacji publicznej dyrektor szkoły nie udzielił jakiejkolwiek odpowiedzi. W związku z tym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wpłynęła skarga, w której wnioskodawca domagał się zobowiązania dyrektora szkoły do przedstawienia odpowiednich informacji. W odpowiedzi na skargę dyrektor szkoły przyznał, że faktycznie nie zareagował w ustawowym terminie na udostępnienie informacji publicznej, gdyż powiadomienia z poczty ePUAP przychodziły na nieaktualny adres e-mail, zmieniony przez pracownika szkoły. Dyrektor zapewnił, że szkoła ma wszystkie niezbędne dokumenty i zawsze gotowa jest je udostępnić, jeżeli jest taka potrzeba. Niedopatrzenie nie wynika z niechęci, lecz ogromu spraw i trudności, z jakimi boryka się jedna z największych placówek w powiecie. Obecnie skrzynka ePUAP jest na bieżąco monitorowana, by nie dochodziło do podobnych sytuacji.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów