Rekomendacje do postanowień umów dotyczących kar umownych

Pozytywnie należy ocenić ponowne wyartykułowanie przez Prokuratorię Generalną stanowiska o dopuszczalności zawierania przez zamawiających publicznych ugód, w sprawie obniżenia wysokości naliczonych przez nich kar umownych, jeżeli ich zawarcie następuje z zastosowaniem kryteriów ustawowych.

Publikacja: 31.10.2023 02:00

Rekomendacje do postanowień umów dotyczących kar umownych

Foto: Adobe Stock

Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej (dalej – „Prokuratoria Generalna”) kontynuuje swoją aktywność w zakresie wydawania wskazówek i rekomendacji dotyczących interpretacji i stosowania przepisów prawa, istotnych dla uczestników rynku zamówień publicznych, a szczególnie dla zamawiających, chętnie upatrujących w opracowaniach Prokuratorii Generalnej swoistego „glejtu bezpieczeństwa” dla podejmowanych przez siebie działań.

Dotychczas Prokuratoria Generalna poddała analizie i przedstawiła swoje rekomendacje m.in. w zakresie waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych, implikowanej nadzwyczajnym wzrostem cen, konstruowania postanowień umów w zakresie odstąpienia od umowy oraz wypowiedzenia umowy, a także zasad stosowania ustawowego prawa potrącenia wierzytelności.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP