Rekomendacje do postanowień umów dotyczących kar umownych

Pozytywnie należy ocenić ponowne wyartykułowanie przez Prokuratorię Generalną stanowiska o dopuszczalności zawierania przez zamawiających publicznych ugód, w sprawie obniżenia wysokości naliczonych przez nich kar umownych, jeżeli ich zawarcie następuje z zastosowaniem kryteriów ustawowych.

Publikacja: 31.10.2023 02:00

Rekomendacje do postanowień umów dotyczących kar umownych

Foto: Adobe Stock

Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej (dalej – „Prokuratoria Generalna”) kontynuuje swoją aktywność w zakresie wydawania wskazówek i rekomendacji dotyczących interpretacji i stosowania przepisów prawa, istotnych dla uczestników rynku zamówień publicznych, a szczególnie dla zamawiających, chętnie upatrujących w opracowaniach Prokuratorii Generalnej swoistego „glejtu bezpieczeństwa” dla podejmowanych przez siebie działań.

Dotychczas Prokuratoria Generalna poddała analizie i przedstawiła swoje rekomendacje m.in. w zakresie waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych, implikowanej nadzwyczajnym wzrostem cen, konstruowania postanowień umów w zakresie odstąpienia od umowy oraz wypowiedzenia umowy, a także zasad stosowania ustawowego prawa potrącenia wierzytelności.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?