Odmowa udostępnienia informacji publicznej

Gdy część wnioskowanych danych nie może zostać udostępniona z uwagi na interes prywatny osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, to organ powinien wydać decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia tych danych.

Publikacja: 12.07.2023 12:51

Odmowa udostępnienia informacji publicznej

Foto: Adobe Stock

Z przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2022 r., poz. 902; dalej: u.d.i.p.) wynika, że podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej ma obowiązek podjąć określone w tej ustawie czynności w terminach wskazanych w art. 13 u.d.i.p.

Organ, do którego wystąpiono z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej jest zobowiązany: udostępnić żądaną informację publiczną (jeżeli jest w jej posiadaniu) w terminie wskazanym w art. 13 u.d.i.p. (bez zbędnej zwłoki, ewentualnie nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku). Jeżeli terminy te nie mogą zostać dochowane, wtedy należy powiadomić stronę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępnienie nastąpi, nie dłuższym niż dwa miesiące od złożenia wniosku.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?