Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku uwzględnił skargę Parku Narodowego, który spierał się z fiskusem o prawo do odliczenia VAT.
Konkretnie chodziło o podatek od wydatków związanych z jedną z planowanych inwestycji. We wniosku o interpretację podatkową Narwiański Park Narodowy wyjaśnił, że zamierza zrealizować projekt, który ma na celu zachowanie bioróżnorodności i ograniczenie presji turystów. Konkretnie zmodernizować kładkę wśród bagien biegnącą przez tereny chronione. Projekt zostanie częściowo sfinansowany z funduszy unijnych.
Czytaj więcej
Przebywając na obszarach chronionych, musimy przestrzegać obowiązujących tam reguł. Kary za ich ł...
Park wskazał, że jest państwową osobą prawną, a rodzaj jego działalności według PKD 9104Z to działalność ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz obszarów i obiektów ochrony przyrody. We wniosku znalazł się szczegółowy opis zakresu i rodzaju prac. Park podkreślił ponadto, że dzięki realizacji tych działań zostanie zmodernizowana kładka, na której będą przeprowadzane zajęcia edukacyjne, za które pobierane będą opłaty za wstęp. Tym samym będzie osiągał przychody z działalności opodatkowanej, a towary i usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Dlatego park uważał, że będzie miał prawo do odliczenia VAT z faktur dotyczących planowanej modernizacji kładki edukacyjnej.
Czy statutowa ochrona przyrody wyklucza odliczenie VAT?
Fiskus takiej możliwości się jednak nie dopatrzył. Stwierdził, że wszystkie czynności wykonywane w ramach projektu realizują cele statutowe Parku, takie jak ochrona przyrody, udostępnianie czy edukacja przyrodnicza i ekologiczna. Urzędnicy doszli do przekonania, że w rzeczywistości wszystkie efekty projektu będą więc udostępniane turystom nieodpłatnie.