Firmy remontowe i deweloperzy będą musiały segregować odpady budowlane

Po dwuletnim poślizgu przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Publikacja: 20.03.2024 20:27

Firmy remontowe i deweloperzy będą musiały segregować odpady budowlane

Foto: Oferteo.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje nowelizację ustawy o odpadach, zgodnie z którą od 1 stycznia 2025 r. biznes będzie zobligowany do zbierania i odbierania selektywnego odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Wskutek zmiany art. 101a ustawy mają zostać rozwiane wątpliwości co do tego, kogo dokładnie dotyczy obowiązek oraz czy odpady mają być segregowane u źródła.

Nadgorliwy polski ustawodawca

Karol Wójcik, przewodniczący Rady Programowej Izby Branży Komunalnej podkreśla, że polski ustawodawca aktualnie zaprojektowanym przepisem art. 101a ustawy o odpadach wykracza poza znowelizowaną Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. W tej dyrektywie jest bowiem zapis odnośnie do wymogu stosowania środków, których celem jest zapewnienie segregacji u źródła. - Zapewnienie systemu segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych nie jest tożsame z obowiązkiem ich segregacji u źródła, czyli na tzw. budowie – podkreśla przewodniczący Karol Wójcik.

Czytaj więcej

Śmietniki nie mogą być ustawione zbyt blisko okien

Jak dodaje, Izba Branży Komunalnej jeszcze w czasie kadencji poprzedniego MKiŚ postulowała o to, aby umożliwić segregację nie tylko na placu budowy, ale także za pośrednictwem profesjonalnej firmy, która odbierze odpady, a następnie je posegreguje. - Jeśli natomiast inwestor nie będzie miał podpisanej umowy z firmą wywożącą i segregującą odpady, to wtedy będzie miał obowiązek segregować odpady budowlane i rozbiórkowe u źródła – podkreśla Karol Wójcik.

Piotr Mazurek, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego w Konfederacji Lewiatan zaznacza, że producenci materiałów budowlanych będący członkami organizacji wskazywali na potrzebę segregacji materiałów budowlanych, a jak pokazuje doświadczenie, najlepszym rozwiązaniem jest segregacja odpadów u źródła. Wskutek zmian, umożliwiony zostanie odzysk tych odpadów.

Nowy obowiązek to koszty dla biznesu

Zmianą dotyczącą segregacji materiałów budowlanych zostaną objęci m.in. deweloperzy, firmy budowlane prowadzące remonty, ale też osoby prywatne. Jak wynika z prowadzonych między MKiŚ a biznesem rozmów, gdy od 2025 r. przysłowiowy Kowalski wynajmie do remontu firmę, to ta firma ma być odpowiedzialna za wywóz i segregację odpadów budowlanych.

Z obowiązkiem segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych — zamiast wrzucania wszystkiego do jednego worka — będą wiązały się wyższe koszty nałożone na przedsiębiorców, dodatkowa praca, więcej poświęconego czasu. Radca prawny Marcin Nosiński, ekspert Business Centre Club ds. prawa budowlanego i nieruchomości zauważa, że wymagane będzie chociażby znalezienie miejsca na placu budowy do ustawienia kilku oddzielnych kontenerów, więcej oddzielnych przejazdów z odpadami, logistyka. Inwestorzy, którzy zdecydują się na wywóz odpadów przez profesjonalną firmę, będą musieli pokryć koszty związane z taką umową.

Wielu przedsiębiorców jest już przygotowanych

Karol Wójcik podkreśla, że nowelizacja powinna zostać jak najszybciej przyjęta, aby inwestorzy i firmy transportujące odpady mogły się do tych zmian odpowiednio przygotować. Radca prawny Marcin Nosiński przypomina jednak, że wielu przedsiębiorców jest na to gotowych od końca 2022 r. Wspomniane przepisy miały bowiem wejść w życie wraz z początkiem 2023 r., gdy nagle 20 grudnia 2022 r. wydłużono vacatio legis o dwa lata.

Dla przedsiębiorców wydłużenie tego terminu na kilkanaście dni przed wejściem w życie przepisów nie miało żadnego sensu, ponieważ byli przygotowani, aby wraz z początkiem 2023 r. segregować odpady budowlane.

Bez kar przepis będzie martwy

W ocenie przewodniczącego Karola Wójcika, aby wprowadzony przepis art. 101a był egzekwowany, muszą być przewidziane sankcje za niewypełnianie obowiązku segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych zarówno przez inwestora, jak i firmę, która tą segregacją zgodnie z umową miała się zająć, a jej nie zrealizowała.

Etap legislacyjny: projekt wpisany do wykazu prac rządu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje nowelizację ustawy o odpadach, zgodnie z którą od 1 stycznia 2025 r. biznes będzie zobligowany do zbierania i odbierania selektywnego odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Wskutek zmiany art. 101a ustawy mają zostać rozwiane wątpliwości co do tego, kogo dokładnie dotyczy obowiązek oraz czy odpady mają być segregowane u źródła.

Nadgorliwy polski ustawodawca

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP