Przekształcenia: problem z przeniesieniem nieruchomości z jednoosobowej działalności na spółkę kapitałową

Często zdarza się, iż sądy odmawiają wpisania do księgi wieczystej jako właściciela nieruchomości spółki powstałej na skutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Powodem może być niewłaściwie przygotowana dokumentacja przekształceniowa.

Publikacja: 16.02.2024 02:00

Przekształcenia: problem z przeniesieniem nieruchomości z jednoosobowej działalności na spółkę kapitałową

Foto: Adobe Stock

Nieruchomości są kluczowym aktywem dla wielu biznesów prowadzonych przez osoby fizyczne. Nierzadko wraz z  rozwojem firmy pojawia się chęć przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową z wykorzystaniem przepisów art. 5841 i nast. kodeksu spółek handlowych (dalej „ksh”). Kodeksowe przekształcenie jawi się dla przedsiębiorców jako interesujące i proste rozwiązanie umożliwiające sprawne przeniesienie biznesu do spółki, gdyż – zgodnie z art. 5842 ksh – spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Jest to zatem rozwiązanie, dzięki któremu na przedsiębiorcy ciąży istotnie mniej obowiązków związanych z przeniesieniem firmy, niż w przypadku np. aportu do spółki. Wówczas konieczne jest podejmowanie szeregu działań takich jak chociażby: pozyskanie zgód od kontrahentów na cesje umów, zawarcie cesji lub nowych umów, przepisanie pozwoleń, zezwoleń lub innych decyzji administracyjnych, przeniesienie referencji itp.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek