TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Co to oznacza

W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. Wyjaśniamy, co oznacza ta decyzja.

Publikacja: 27.12.2023 19:14

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Co to oznacza

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Resort kultury opublikował komunikat o zamiarze wszczęcia postępowania likwidacyjnego wobec spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wyjaśniono, iż ma to związek z z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych (w sobotę prezydent zawetował ustawę okołobudżetową na 2024 r., w którym przewidziano 3 mld zł dla mediów publicznych).

W wydanym komunikacie Ministerstwo Kultury wskazało, że w obecnej sytuacji takie działanie (postawienie w stan likwidacji) pozwoli na "zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”.

Czytaj więcej

Sienkiewicz reaguje na weto Dudy: TVP, PR i PAP postawione w stan likwidacji

Likwidacja TVP, PR i PAP — co faktycznie oznacza

Scenariusz wszczęcia procedury likwidacyjnej spółek mediów publicznych był rozważany już wcześniej. Pisaliśmy o nim na łamach „Rzeczpospolitej”. 

 TVP, PR i PAP są spółkami akcyjnymi, a jedynym ich właścicielem jest Skarb Państwa. Aby je formalnie zlikwidować, trzeba podjąć uchwały o ich rozwiązaniu. Może to uczynić jednoosobowo minister właściwy do spraw kultury i dziedzictwa narodowego. To on bowiem wykonuje w nich uprawnienia Skarbu Państwa na walnych zgromadzeniach.

Likwidacja oznacza powołanie likwidatorów, którzy przejmują od zarządu uprawnienie do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania. Zgodnie z art. 463 § 1 kodeksu spółek handlowych (któremu spółki podlegają) likwidatorami są członkowie zarządu spółki, o ile statut lub uchwała walnego zgromadzenia nie stanowi inaczej. Minister podejmujący uchwałę o rozwiązaniu spółki może zatem wskazać likwidatora lub likwidatorów spoza dotychczasowych struktur TVP, PR i PAP. Minister może wszcząć taką procedurę sam, bez zgody Rady Mediów Narodowych ani żadnego innego organu.

Co ważne, postawienie w stan likwidacji nie oznacza zaprzestania nadawania programów PR i TVP, ani działalności reporterów PAP.

Sąd rejestrowy nie wykreśli tych spółek

Ostateczne sfinalizowanie likwidacji mogłoby napotkać utrudnienie ustawowe, bowiem spółki PR, TVP i PAP mają zapewniony byt z mocy ustawy o radiofonii i telewizji oraz o Polskiej Agencji Prasowej. Istnieje zatem poważne ryzyko, że sąd rejestrowy nie wykreśli tych spółek z rejestru. Dlatego pełna likwidacja może się okazać niemożliwa bez stosownych zmian ustaw o radiofonii i telewizji oraz o PAP. W dzisiejszym układzie politycznym taka inicjatywa mogłaby być skazana na niepowodzenie ze względu na prawdopodobne weto prezydenta Andrzeja Dudy. Gdyby jednak zaistniały warunki do zmian tych ustaw, to nowe przepisy mogłyby przewidywać np. utworzenie spółek mediowych o nazwach podobnych do dzisiejszych. Wówczas można by było zakończyć likwidację wykreśleniem starych spółek z rejestru. Nowe spółki prawdopodobnie przejęłyby cały majątek i większość pracowników dzisiejszych spółek.

Procedura likwidacyjna nie jest ograniczona w czasie, co pozwala utrzymywać ją nawet kilka lat, a w tym czasie dokonać – nawet bez zaprzestania nadawania programów – zmian organizacyjnych w państwowym radiu, telewizji i w PAP.

– Może trwać nawet półtora roku, tj. do najbliższych wyborów prezydenckich, po których mogą zaistnieć warunki do zmian ustaw dotyczących mediów publicznych - wyjaśniała na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Katarzyna Bilewska, adwokat i partner w kancelarii BLSK Legal.

Czytaj więcej

Uzdrowienie TVP, Polskiego Radia i PAP przez likwidację. Co na to prawo
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność