Marek Kobylański

Marek Kobylański

Zastępca kierownika działu prawo "Rzeczpospolitej"

Absolwent Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Marek Kobylański: Fundusz nieprawidłowości. Ktoś za to odpowie, ale czy ci, którzy powinni?

Nawet jeśli waga twardych dowodów wskaże na łamanie prawa przy wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, to niestety nie jest pewne, czy odpowiedzą za to ci, którzy faktycznie powinni.

Składka zdrowotna do zmiany. Najlepiej wrócić do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu

Należy wrócić do zasad obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców sprzed Polskiego Ładu - uważa 77 proc. ekspertów.

Marek Kobylański: Dziś cisza wyborcza jest fikcją

Ciszę wyborczą należy dziś uznać tylko za symboliczny koniec kampanii wyborczej. Nie ma sensu utrzymywać przepisów o ciszy np. przed drugą turą wyborów samorządowych.

Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy

Rozwiązania w projektach ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dają gwarancje niezależności i bezstronności Trybunałowi Konstytucyjnemu – tak uważa 64 proc. prawników. Przeciwnego zdania jest 30 proc. z nich.

Powołanie Prokuratora Krajowego nie dla wszystkich jest oczywiste

46 proc. ekspertów uważa, że powołanie Dariusza Korneluka na Prokuratora Krajowego jest zgodne z prawem. Jednak 54 proc. nie ma w tej sprawie zdania, nie zgadza się lub zdecydowanie się z tym nie zgadza.

To pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze. Eksperci oceniają pomysł Bodnara

- Rozdzielenie funkcji MS i PG to pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Większość uczestników panelu prawników zgodziła się, że rozdzielenie powinno nastąpić i że to słuszny kierunek zmian.

Eksperci zgodni ws. Kamińskiego i Wąsika: politycy stracili mandaty poselskie

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stracili mandaty. Tak uważa większość prawników, których spytaliśmy się o opinię w tej sprawie.

Większość prawników nie ma wątpliwości: mandaty Wąsika i Kamińskiego wygasły

Zdaniem większości prawników zarówno Maciej Wąsik, jak i Mariusz Kamiński nie są już posłami.

Panel prawników: Czy uchwały sejmowe mogą być podstawą do wprowadzania zmian w prawie?

Sytuacja prawna w wielu dziedzinach – jak np. w mediach publicznych czy wymiarze sprawiedliwości – wymaga naprawy. Jednak uchwały sejmowe nie są właściwym sposobem na rozwiązanie tych problemów – wynika z sondy „Rzeczpospolitej” wśród prawników.

Ważny głos w debacie

Uruchomiony panelu prawników ma być forum wymiany poglądów polskich prawników z różnych ośrodków, pokoleń i dziedzin prawa