Rozstanie właściciela z firmą

Przedsiębiorcy mogą sprzedać swoje udziały inwestorowi branżowemu, finansowemu lub wprowadzić firmę na giełdę. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy. Sprawdzi się w jednej sytuacji, ale nie zadziała w innej.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Rozstanie właściciela z firmą

Foto: Adobe Stock

Aż 74 proc. założycieli przedsiębiorstw w Polsce chciałoby przekazać swoją firmę młodszemu pokoleniu, ale tylko 8 proc. potencjalnych następców jest zainteresowanych takim rozwiązaniem – wynika z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Nic więc dziwnego, że po ponad trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarki rynkowej w Polsce coraz więcej prywatnych przedsiębiorców staje przed kluczowym pytaniem, co dalej zrobić z własną firmą w sytuacji, gdy dzieci bądź członkowie najbliższej rodziny nie są zainteresowani prowadzeniem działalności. Nierzadko biznesmeni ci osiągnęli sukces w danej branży, stworzyli duże przedsiębiorstwa zatrudniające kilkuset lub nawet tysiące pracowników.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?