Adam Opalski: Odradzam korzystanie z nowych przepisów

Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa będą wykorzystywane do celów politycznych. To, czym jest interes grupy spółek, zinterpretują służebni państwu prawnicy – mówi prof. Adam Opalski, kancelaria Greenberg Traurig.

Publikacja: 08.11.2022 02:00

Adam Opalski: Odradzam korzystanie z nowych przepisów

Foto: Adobe Stock

Od 13 października można rejestrować grupy spółek. Czy spółki holdingowe powinny z tego skorzystać, czy też pozostać w nieformalnych związkach?

Zdecydowanie odradzam korzystanie z nowych przepisów. Grupy, które zdecydują się na wpis do rejestru, są skazane na posługiwanie się biurokratycznym mechanizmem wiążącego polecenia, który nie przystaje do realiów zarządzania holdingiem. Spółki dominujące muszą w formie pisemnej formułować wszystkie swoje oczekiwania, a menedżerowie spółek zależnych uchwałami aprobować wykonanie polecenia albo odmowę. Skoro każde polecenie musi być utrwalone na piśmie, bo inaczej jest nieważne i nie obowiązuje, wykluczone jest nieformalne oddziaływanie na spółki zależne, powszechne dotąd w praktyce. W ten sposób w zarejestrowanej grupie rzeczywiste procesy decyzyjne są przenoszone do szarej strefy, ze szkodą dla wszystkich. Autorzy nowego prawa nie zauważyli, że próba wtłoczenia złożonych relacji między spółkami holdingowymi w gorset wiążącego polecenia nie może zakończyć się powodzeniem.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży