Podlasie

Przez Podlasie będzie szybciej

Cały podlaski odcinek trasy S8 będzie gotowy już podczas tegorocznych wakacji.
Rzeczpospolita, Rafał Malinowski Rafał Malinowski
Drogowcy przyspieszają prace przy dwóch najważniejszych ciągach komunikacyjnych regionu. Trasy S8 i S61 to kluczowe inwestycje drogowe we wschodniej Polsce.

Już w niedługiej perspektywie na Podlasiu będziemy jeździć szybciej. Rozkręcają się prace przy dwóch szybkich trasach biegnących przez region: drodze ekspresowej S61 (fragment Via Baltica) oraz ekspresówce S8, gdzie w grudniu oddano do ruchu ponad 15-kilometrowy odcinek od istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina. A jeśli doliczyć do tego planowane inwestycje na liniach kolejowych mające zwiększyć przepustowość torów oraz prędkość pociągów, to okazuje się, że województwo podlaskie może wkrótce stać się przykładem pozytywnych zmian w rozwijaniu szkieletu komunikacyjnego wschodniej części Polski.

Tempa nabiera zwłaszcza budowa S61. Na początku lutego minister infrastruktury i budownictwa ogłosił przetarg na projektowanie i budowę blisko 35-kilometrowego odcinka na północ od Łomży. Inwestycja została podzielona na dwie części: od węzła Kolno do Stawisk (16,4 km) i od Stawisk do Szczuczyna (18 km). Do węzła Kolno w przyszłości zostanie podłączona planowana obwodnica Łomży, a także druga jezdnia istniejącej obwodnicy Stawisk. Przetarg będzie realizowany w nowej formule, gdzie bardziej będą się liczyć kryteria pozacenowe: przy ocenie ofert mogą zebrać 40 punktów na 100 możliwych.

Pod koniec stycznia zapaliło się zielone światło dla budowy obwodnicy Suwałk. Wojewoda podlaski podpisał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co w praktyce oznacza rozpoczęcie prac w terenie. Blisko 13-kilometrowa droga zaczynać się będzie na styku z dwujezdniowym fragmentem obwodnicy Augustowa – na węźle Suwałki Południe. Następnie ominie miasto od zachodu i północy, by połączyć się z istniejącą drogą krajową nr 8. Trasę ma wybudować Budimex do wiosny 2019 roku. Z kolei w tym półroczu ma być podpisana umowa z przyszłym wykonawcą fragmentu S61 od Suwałk do Budziska. Przetarg na wybór firmy jest na ostatniej prostej – termin składania ofert mija 2 marca. Blisko 25-kilometrowy odcinek zostanie wybudowany w technologii betonowej, będzie miał dwa węzły i cztery miejsca obsługi podróżnych.

Cała S61 będzie liczyć 235 kilometrów: w Ostrowi Mazowieckiej odbije od drogi ekspresowej nr 8 i przez Łomżę, Ełk oraz Suwałki pobiegnie do granicy z Litwą w Budzisku. W ten sposób przetnie trzy województwa: mazowieckie, podlaskie oraz częściowo warmińsko-mazurskie, stając się częścią międzynarodowej drogi E67 oraz trasy Via Baltica, mających połączyć Europę Zachodnią z Litwą, Łotwą, Estonią oraz Finlandią.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL