Adam Woźniak

Adam Woźniak

Dziennikarz piszący o motoryzacji, infrastrukturze transportowej i inwestycjach

Warszawa. Te auta nie wjadą do centrum miasta

Przyszły rok nie wygląda jeszcze źle. Ale w kolejnych zasady wjazdu do centrum Warszawy będą zaostrzane.

NIK: kolejowa kompromitacja zamiast komunikacyjnej rewolucji

Podróżowanie po Pomorzu Zachodnim miało być sprawne, szybsze i wygodniejsze. Zamiast profitów z wielkiego projektu jest fiasko przeszło miliardowej wartości przedsięwzięcia.

Strefy przyhamują napływ starych aut do Polski

W coraz większej liczbie krajów Europy zakłada się zwiększanie liczby oraz zakresu ograniczeń dla jeżdżących po miastach starszych samochodów.

Centra bez starych aut. Kolejne polskie miasta szykują rewolucyjne zmiany

Przybywa w Polsce miast planujących utworzenie stref czystego transportu. Właściciele najstarszych samochodów będą musieli wymienić je na młodsze lub przesiąść się do komunikacji publicznej.

Pozycja Polski na rynku baterii jest zagrożona

Firmy planujące inwestycje w produkcję baterii do elektrycznych samochodów mogą przenosić je do USA, gdzie teraz oferowanych jest więcej zachęt i ulg.

Pociągi są za drogie, bo PKP boi się konkurencji

Wnioski zagranicznych przewoźników o dostęp do polskich torów są albo odrzucane przez UTK, albo rozpatrywane tak długo, aż potencjalni rywale PKP InterCity sami je wycofają.

Samorządy będą budować nowe szlaki rowerowe

Nie tylko ścieżki rowerowe w miastach, ale całe szlaki dla rowerzystów budowane w skali regionalnej nabierają coraz większego znaczenia w inwestycyjnych planach samorządów.

Inwestycje w dużych miastach pomagają usprawnić transport

Kluczowe projekty realizowane są przy wsparciu funduszy unijnych, bez których część planów nie wyjrzałaby z szuflady.

Opóźnienia pociągów mogą być jeszcze większe. Remonty utrudnią życie w 2023

Z obecnego Krajowego Programu Kolejowego, wartego 77 mld zł, zakończono projekty za 31,4 mld zł. W realizacji są jeszcze przedsięwzięcia warte 44,5 mld zł. Części inwestycji dotowanych z funduszy UE nie da się ukończyć w terminie.

Gdy Europa kupuje nowe auta, Polacy zaciskają pasa

Na europejskim rynku nowych aut popyt rośnie coraz szybciej. Jednak u nas sprzedaż pozostaje mizerna i nic nie wskazuje, by miała przyspieszyć.