Adam Woźniak

Adam Woźniak

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz piszący o motoryzacji, infrastrukturze transportowej i inwestycjach

Pogarszają się prognozy dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce

Hamuje eksport polskiej motoryzacji, produkcja baterii do samochodów elektrycznych stopniała nad Wisłą o ponad połowę.

Kończy się dobra passa polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Dotychczasowa lokomotywa polskiej gospodarki wyraźnie zwolniła: po raz pierwszy zmalał eksport, radykalnie stopniał popyt na polską specjalność, jaką stały się akumulatory do aut elektrycznych. Wyniki branży podtrzymują jeszcze producenci części i komponentów, ale skomplikowana sytuacja motoryzacji w Europie nie pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość.

Izera szuka dostawców elementów nadwozia i wnętrza samochodu

Negocjacje ElectroMobility Poland z Ministerstwem Aktywów Państwowych w sprawie budowy fabryki samochodów elektrycznych są bardziej konkretne, ale uruchomienie produkcji w terminie znowu wątpliwe.

Bruksela i Pekin boksują się o samochody elektryczne

Unia Europejska i Chiny próbują uniknąć wojny handlowej i wzajemnego okładania się wysokimi cłami.

Rusza strefa czystego transportu w stolicy. Przybędzie zakazów

Od 1 lipca w Warszawie obowiązuje strefa czystego transportu. Kraków odsunął wprowadzenie swojej strefy o rok, Wrocław jeszcze nie może się zdecydować.

Autobus bez kierowcy woził pasażerów po Parku Śląskim

Autonomiczny autobus to już nie tylko wizja, ale perspektywa. Może jeszcze odległa, ale realna, bo taki pojazd sprawdzany jest już w praktyce.

Donald Tusk pokazał przyszłość CPK. "Polska ma stać się megalopolis"

Premier Donald Tusk przedstawił „urealnioną” koncepcję CPK wraz z siatką szybkich kolei. Tymczasem konkurencyjny port chcą budować Węgrzy.

Rząd wreszcie pokazał, co zrobi z CPK. Chce zaoszczędzić 24 mld zł

Premier Donald Tusk nie chce zatrzymać budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ale nowy projekt zakłada „urealnione” lotnisko i zupełnie inną koncepcję szybkiej kolei.

Kończą się pieniądze na dopłaty do elektryków. Firmy będą płacić więcej za samochody

Kończą się pieniądze na dopłaty do samochodów elektrycznych. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach ścieżki bankowej programu „Mój elektryk” (wsparcie dla elektryków w leasingu i długoterminowym wynajmie) pozostało już tylko 3 proc. środków. Zdaniem branżowych organizacji, potrzebne jest pilne podwyższenie jego budżetu.

Polska wyda miliardy na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Przeszło 1300 inwestycji dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach krajowych będzie kosztować 41 mld zł. Przebudowane zostaną niebezpieczne odcinki dróg, ryzykowne mosty, pojawią się ronda w miejsce skrzyżowań.