fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zmiany w L4 zaszkodzą pacjentom i utrudnią pracę lekarzom

Adobe Stock
Zmiany w zwolnieniach lekarskich są niebezpieczne dla pacjentów - alarmują lekarze. - To sprzeczne z powołaniem lekarskim - tak Naczelna Izba Lekarska komentuje rewolucyjne zmiany w L4 dla money.pl.

Przypomnijmy, że od 2020 r. zasiłek chorobowy dostaniemy dopiero po 90 dniach pracy na etacie i 180 prowadzenia biznesu. Rządowe oszczędności odbija się na pacjentach korzystających ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Obecnie zatrudniony na etacie ma prawo do zasiłku już po 30 dniach ubezpieczenia, a prowadzący działalność gospodarcza po 90 dniach.

- W relacjach lekarz-pacjent zmiana przepisów będzie generowała po stronie lekarzy problemy - zaznacza w rozmowie z money.pl Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. Uważa, że w takiej sytuacji lekarze są "przymuszeni" do postępowania sprzecznego z powołaniem lekarskim.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydłużenie przerwy w pobieraniu zasiłku jest bardzo niebezpieczne i może przeczyć celowości istnienie zasiłków.

Według ekspertów pacjenci nie będą mogli otrzymać zwolnienia lekarskiego albo świadomie nie będą wykorzystywać L4 w obawie o utratę dochodów.

Źródło: rp.pl/Money.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA