Internetowe Konto Pacjenta - system podpowie, co zbadać

Internetowe Konto Pacjenta wskaże właściwe badania przesiewowe i doradzi, gdzie można je najbliżej przeprowadzić. Pozwoli to na wcześniejsze wykrycie wielu groźnych chorób, np. raka.

Aktualizacja: 17.07.2019 06:08 Publikacja: 16.07.2019 18:55

Internetowe Konto Pacjenta - system podpowie, co zbadać

Foto: Adobe Stock

Publiczna ochrona zdrowia ma być równie nowoczesna jak ta prywatna. Jak zakłada projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia, której pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie, większość spraw pacjent będzie mógł niebawem załatwić w internecie.

Czytaj także: Powstaną internetowe konta pacjenta

W Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) nie tylko złożymy deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) czy wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale także skorzystamy z rejestracji w placówce medycznej za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak mówił we wtorek w Sejmie Janusz Cieszyński, wiceminister odpowiedzialny za cyfryzację ochrony zdrowia, już dziś w IKP dostępna jest mapa pozwalająca zlokalizować najbliższy szpitalny oddział ratunkowy czy izbę przyjęć.

Ankieta wszystko wskaże

To jednak nie wszystko. Dzięki ankiecie zdrowego stylu życia, którą w IKP można wypełnić już dziś, pacjent dowie się, czy powinien skorzystać z badań przesiewowych czy programów profilaktycznych. Wyniki ankiety, która jest rodzajem wywiadu lekarskiego, wskażą, czy jesteśmy narażeni na choroby cywilizacyjne. System podpowie, gdzie badania na NFZ przeprowadzane są najbliżej miejsca zamieszkania. Osobom, w których rodzinie występowały choroby wieńcowe, a one same mało się ruszają i stosują niezdrową dietę, system może podpowiedzieć np. program profilaktyki chorób układu krążenia, a tym, które zauważają u siebie sztywnienie stawów, np. badania w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Objawy mogące wskazywać na zagrożenie chorobą nowotworową skierują pacjenta prosto do lekarza.

W każdym przypadku wyniki ankiety trzeba będzie skonsultować z medykiem. Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przyklaskują projektowi ankiety jak każdemu narzędziu, które propaguje profilaktykę. Ich zdaniem sprawdzi się ono jednak dopiero, gdy IKP będzie miała większość pacjentów.

Lekarz z profilem zaufanym

Jak informuje minister Cieszyński, do poniedziałku założono 230 tys. IKP. Wkrótce ma być ich więcej, bo konto będzie można założyć także w przychodni POZ. Resort chce przyznać chętnym lekarzom POZ możliwość potwierdzania profilu zaufanego niezbędnego do założenia IKP.

Nowe przepisy odpowiadają także na postulaty zgłaszane przez środowisko medyczne i wprowadzają mechanizmy automatycznie określające poziom odpłatności za leki na e-recepcie na podstawie wskazania medycznego.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmu

Tomasz Zieliński lekarz rodzinny, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego

Projekt wprowadza wiele pozytywnych zmian i jest krokiem w dobrym kierunku, jednak, wbrew oczekiwaniom środowiska lekarzy, nie zdejmuje z nas całkowicie obowiązku określania odpłatności za lek. Rozwiązanie zapisane w projekcie przewiduje, że choć stopień refundacji w danym wskazaniu określi system, to nie odbędzie się to automatycznie. Zależałoby nam na systemie, który do postawionego przez lekarza rozpoznania i wybranego leku dobierze właściwy stopień odpłatności. Już dziś wielu z nas korzysta z systemów, które „podpowiadają" refundację, jednak producenci tych systemów nie biorą odpowiedzialności za ewentualną pomyłkę. Nowe przepisy przewidują, że jeśli ministerialny słownik odpłatność określi błędnie, lekarz nie poniesie za to odpowiedzialności.

Publiczna ochrona zdrowia ma być równie nowoczesna jak ta prywatna. Jak zakłada projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia, której pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie, większość spraw pacjent będzie mógł niebawem załatwić w internecie.

Czytaj także: Powstaną internetowe konta pacjenta

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP