fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

#RZECZoPRAWIE: Renata Krupa-Dąbrowska - abonament zapłacą tylko klienci kablówek

Renata Krupa-Dąbrowska
rp.pl
- Mając na uwadze prędkość procedowania w zakresie ustawy abonamentowej, przepisy mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami – mówiła w środowym programie #RZECZoPRAWIE Jolanty Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska, dziennikarka działu Prawo "Rzeczpospolitej".

Dziennikarka wskazała, że w chwili obecnej tylko 13 % obywateli płaci abonament RTV i w zdecydowanej większości są to osoby starsze.

Projekt ustawy przewiduje, że obowiązek płacenia abonamentu będzie dotyczył klientów telewizji kablowej, nie obejmie jednak osób korzystających z bezpłatnej telewizji cyfrowej.

Operatorzy telewizji kablowej będą przekazywać Poczcie Polskiej dane klientów, którzy mają z nimi podpisane umowy.

W przypadkach, w których jakakolwiek z osób nie będzie uiszczała abonamentu Poczta Polska przy pomocy urzędu skarbowego będzie mogła ściągnąć należność. Ponadto, za nie wykonanie obowiązku zapłaty grożą wysokie kary.

Nie wiadomo czy osoba, która zrezygnuje z usług telewizji kablowej przed wejściem w życie ustawy uniknie płacenia abonamentu. Obecny projekt nie wyjaśnia wprost tej kwestii. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądała ostateczna wersja ustawy.

- Niewykluczone, że zostaną wprowadzone przepisy nakładające na operatorów obowiązek przekazania danych klientów, którzy podpisali umowy w przeciągu ostatnich kilku lat – mówiła dziennikarka.

Prawnicy uważają, że ustawa o ochronie danych osobowych mówi, że dane mogą być przetwarzane, jeśli przepisy to przewidują. Ustawy abonamentowa będzie wprost mówiła, że dane mogą być przetwarzane.

Dziennikarka jednak zwróciła uwagę, że powstaje pytanie, czy Państwo może tak potraktować obywatela, który podpisując umowę z operatorem nie miał świadomości, że jego dane będą przetwarzane w sposób jaki przewiduje ustawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA